Reklama

Katka a Vladka podstúpili unikátnu transplantáciu: Život nám zachránila krv cudzincov!

Katka a Vladka podstúpili unikátnu transplantáciu: Život nám zachránila krv cudzincov!

Zdroj: mh

Reklama

Pracovníci Kliniky hematológie a transfuziológie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Bratislave vykonali v tomto roku už 100 transplantácií krvotvorných buniek, pritom pred 10 rokmi ich bolo len 27.

„Ako jediné pracovisko na Slovensku robíme transplantácie dospelým chorým od nepríbuzných darcov, a to aj čiastočne nezhodných,“ povedal vedúci transplantačného programu Martin Mistrík s tým, že ako jediní majú akreditáciu na nepríbuzenskú transplantáciu. Tá vyliečila aj Katku (24) a Vladku (24).

MUSELA SOM PRERUŠIŤ ŠTÚDIUM

Katka Štefancová (24), Ilava, študentka geografie

Mladá dievčina si všimla modriny na nohách, ktoré sa postupom času zväčšovali. Po lekárskych vyšetreniach jej v prvom ročníku štúdia na vysokej škole diagnostikovali akútnu leukémiu. Nasledovalo prerušenie štúdia a kolotoč chemoterapií, po ktorom bola Katka pripravená podstúpiť transplantáciu krvotvorných buniek. Tie získali od nemeckej darkyne pred vyše 4 rokmi. Najťažšie bolo obdobie mesiac po zákroku, keďže nemala žiadny imunitný systém. „Mala som povolenú iba jednu krátku návštevu za týždeň. Najhoršie bolo byť zatvorený na samotke,“ povedala Katka.

PÍŠEM O SVOJEJ DIAGNÓZE

Vladka Lábska (24), Nové Zámky, medička

Vladka sa začala cítiť slabá, rýchlo sa zadýchala, mala prejavy krvácania na koži, búšenie srdca a hučanie v ušiach. Diagnostikovali jej závažné ochorenie krvotvorby, pri ktorom dochádza k rozpadu červených krviniek. Jediná možná liečba bola transplantácia krvotvorných buniek od zhodného darcu z Poľska pred 2 rokmi. Pred zákrokom podstúpila chemoterapiu aj rádioterapiu. „V Deň 0 mi podali štep od darcu. Bola to akoby obyčajná transfúzia krvi a potom sa čakalo na prihojenie štepu,“ povedala Vladka, ktorú jej vlastná diagnóza inšpirovala k napísaniu diplomovej práce.

Nepribuzenská transplantácia krvotvorných buniek cez register dobrovoľných darcov kostnej drene

  1. Transplantácii predchádza príprava pacienta chemoterapiami alebo rádioterapiami
  2. Darcovi odoberú štep
  3. Do jedného dňa sa podá pacientovi vnútrožilovo ako transplantácia krvi či infúzia
  4. Bunky obiehajúv tele a potom sa uchytia v kostnej dreni
  5. Najkritickejšie je potransplantačné obdobie
  6. Transplantáciou sa mení krvotvorba aj imunitný systém

Autor: jt

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace