Jeho výhodu predstavuje okrem štruktúry i aplikácia jedinou operáciou. Medzi prvými pacientmi novinku otestovala svinka, ktorá je po zákroku v dobrej forme. Len od financií záleží, kedy materiál bude môcť pomáhať i ľuďom.
Klinický výskum odštartovala Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v spolupráci s Ústavom materiálového výskumu SAV v Košiciach. Nový biomateriál pomerne jednoducho implantovali živému prasiatku. „Otvorili sme kolenný kĺb, vytvorili defekt a ten sme vyplnili biomateriálom, ktorý má pôsobiť ako nosné médium prerastania defektu až jeho náhradou. V budúcnosti by sme chceli operácie robiť artroskopicky,“ hovorí veterinárny ortopéd Zdeněk Žert. Výsledky experimentov ho milo prekvapili, novinkou sa chystá liečiť kone.
Biomateriál vyvíjali vedci zhruba päť rokov. „Je to špecifickým spôsobom pripravovaný biopolymér získavaný zo živých zvierat. Štruktúrou pripomína špongiu. Ako nosič buniek sa transformuje na tkanivo chrupky a kostí,“ prezradil Ľubomír Medvecký z Ústavu materiálového výskumu SAV, ktorý si už podal patentovú prihlášku. Akademici dúfajú, že ich vynález pomôže aj ľuďom, k poškodeniu chrupavky dochádza úrazom, športovým alebo pracovným preťažovaním, chorobou či nadváhou. Problémami trpí zhruba 10 percent populácie.
Nahradí chrupavku
„Implantáty, ktoré sa doposiaľ používajú, nenahrádzajú v plnej miere chrupku, len ju imitujú. Naše výsledky z pokusov na zvieratách ukazujú, že nami vyvinutý bioimplantát dokáže navodiť tvorbu nového chrupkového tkaniva a ním nahradiť chýbajúcu časť kĺbovej chrupky,“ vysvetľuje profesor Ján Danko, vedúci Katedry anatómie, histológie a fyziológie UVLF. Náklady na súčasnú liečbu sa podľa neho šplhajú až do 6 000 €, operácia použitím biomateriálu by stála len niekoľko stoviek.
Košickí vedci by do roka a pol by chceli novinku implantovať aj prvým ľudským pacientom, no zápasia s nedostatkom peňazí na výskum. „Trikrát sme neúspešne žiadali o štrukturálne fondy. Pre pokračovanie experimentov a reálne uplatnenie výsledkov v humánnej medicíne potrebujeme získať financie zo zdrojov EÚ,“ uzavrel Danko.
Unikátny biomateriál
- Vyrobený na báze chitosanu, sterilizovateľný a netoxický
- Podporuje tvorbu nového kĺbového a kostného tkaniva
- Nevyžaduje použitie rastových látok
- Možno ho aplikovať bez nasadenia kultivovaných kmeňových buniek
- Aj desaťkrát lacnejší ako dostupné implantáty
- Na aplikáciu stačí jedna operácia
- Bude chránený patentom