Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil dokonca prerušením diplomatických vzťahov s Izraelom, ak by sa USA odhodlali pre podobný krok. "Pán Trump, Jeruzalem je červenou čiarou pre moslimov," vyhlásil Erdogan na straníckej akcii v Ankare. Podľa neho by to bolo nielen porušenie medzinárodného práva, ale aj tvrdý úder svedomiu ľudstva. Ak by sa tak predsa len stalo, Erdogan avizoval v priebehu nasledujúcich dní zvolanie summitu Organizácie islamskej spolupráce (OIC) do Istanbulu, kde sa mobilizoval celý islamský svet. Turecko je v súčasnosti predsedníckou krajinou OIC.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron po telefonáte s Trumpom podľa vyhlásenia Elyzejského paláca konštatoval, že štatút Jeruzalema by mali stanoviť v rámci mierových rokovaní Izraelčania a Palestínčania. Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel vyjadril obavy z "veľmi vážneho vývoja". Po stretnutí šéfov diplomacií členských krajín EÚ s ministrom zahraničných vecí USA Rexom Tillersonom v Bruseli Gabriel povedal, že celý rad krajín vyjadril obavy, že uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela by situáciu v regióne neupokojilo, ale prispelo k jeho ďalšej eskalácii. Cieľom by podľa presvedčenia mnohých v Únii malo zostať riešenie konfliktu cestou vzniku dvoch štátov, dodal.
Podľa slov šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej sa treba zdržať jednostranných krokov, ktoré by ohrozili obnovenie blízkovýchodných mierových rokovaní. Otázku štatútu Jeruzalema treba vyriešiť cestou rokovaní, zdôraznila.
Nemenovaní americkí predstavitelia uviedli, že Trump by mohol uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela tento týždeň. Počas svojej predvolebnej kampane Trump prisľúbil i presťahovanie americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema. Arabské a moslimské štáty však pred týmto krokom varovali a ich tlak, ktorého cieľom je zabrániť realizácii Trumpových zámerov, sa v posledných dňoch stupňuje.