Na svete je 136 miliónov detí do veku jedného roka, čo znamená, že jedno z ôsmich je vystavené toxickému vzduchu. Satelitné snímky analyzované organizáciou UNICEF naznačujú, že 12,2 milióna týchto detí žije v južnej Ázii. Východná Ázia a tichomorský región je domovom pre približne 4,3 milióna bábätiek žijúcich v oblastiach s úrovňami znečistenia najmenej šesťkrát vyššími, ako sú medzinárodné limity.
"Znečisťujúce látky nielen poškodzujú vyvíjajúce sa pľúca - môžu trvalo poškodiť ich vyvíjajúce sa mozgy - a teda ich budúcnosť," uviedol výkonný riaditeľ UNICEF-u Anthony Lake. Vyzval štáty prekračujúce medzinárodné limity, aby vystupňovali snahy na zníženie znečistenia ovzdušia.
V správe sa píše, že dýchanie znečisteného ovzdušia môže poškodiť mozgové tkanivo a ťažko porušiť kognitívny vývoj. Správa vyzýva rodičov, aby urobili kroky s cieľom obmedziť vystavovanie detí škodlivým chemikáliám vrátane tabakových produktov a kuchynských pecí. Taktiež vyzvala úrady na investovanie do čistejšej, obnoviteľnej energie a na umožnenie deťom cestovať v časoch dňa, keď je znečistenie nižšie. Rovnako by sa mali úrady uistiť, že významné zdroje znečistenia nie sú v blízkosti škôl a nemocníc.