Námestník Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky prehovoril o tom, že okrem týchto ohavných skutkov je Černák v súčasnosti obvinený v prípade ďalších 22 vrážd. Zatiaľ čo činy sa na seba nabaľujú, tak pri skúmaní prokuratúry vyšlo najavo, že polícia pred pár rokmi v priebehu 20 mesiacov vykonala až 26 záhadných návštev u mafiána vo väznici v Ilave. Čo tam s ním riešili?
Černák sa z basy rozhodol spolupracovať s políciou a objasňovať niektoré skutky. Aj prípad Pavla Ruska, ktorého označil za objednávateľa vraždy spoločníčky. Teraz je jasné, že okrem tohto činu je Černák obvinený v ďalších 21 prípadoch vrážd v piatich trestných veciach. Len nedávno pritom prokuratúru kritizoval s tým, že pri vybavovaní jeho podaní nepostupovala promptne. Sám jej písal v roku 2013 a zaoberal sa tým práve Šufliarsky. „Podanie som vybavil v priebehu troch pracovných dní. Nezmarili sme žiadne trestné stíhanie,“ hovorí Šufliarsky.
Ten bossa navštívil v roku 2010, kde mal Černák podmieňovať spoluprácu tým, že bude podané dovolanie v jeho prospech a dostane trest len 25 rokov. „Takúto dohodu sme odmietli,“ tvrdí Šufliarsky. Potom však iniciatívu prevzala polícia a od januára 2011 do septembra 2012 Černáka na pravidelnej báze navštevovala. „Celkovo to bolo 26 stretnutí v rámci kriminálneho spravodajstva. Zaujímal som sa o to na NAKA, či existuje nejaká oficiálna správa o tom, čo bolo výsledkom. Dostal som neformálnu odpoveď, že by nemal existovať žiadny záznam o tom, o akých veciach bolo s odsúdeným hovorené,“ šokuje Šufliarsky.
Podľa neho je dôležité to, či tieto informácie mohli priniesť viac svetla do prípadov, ktoré sú v súčasnosti rozrobené. „Toľko návštev by bolo adekvátnych len za predpokladu, že by boli poskytnuté veľmi závažné informácie,“ konštatuje Šufliarsky s tým, že na jednej bol aj prokurátor. NAKA sa nevyjadrila. Advokát Černáka František Polák vie, že za ním polícia chodila. „Poskytoval im súčinnosť, vtedy som ho nezastupoval. Oficiálne sme ponúkli spoluprácu až od mája 2013,“ povedal.
Prečo nesedí Kán?
Už dlhšie sa špekuluje, že Černák rozpráva aj preto, že on sám za vraždy pyká, no jeho kumpáni behajú po slobode - aj pravá ruka Ján Kán. Ten je obvinený pre vraždu poľského občana. Trestne stíhaný bol aj pre vraždu bratov Grolmusovcov, no obvinenie zrušili. „Podarilo sa preukázať, že sa na skutku zúčastnil spôsobom, ktorý zakladá podozrenie z trestného činu, ale ,len‘ vraždy na prvom odseku, ktorý v čase vznesenia obvinenia už bol premlčaný,“ objasňuje Šufliarsky s tým, že na prísnejšie posúdenie nie sú dôkazy. V prípade vraždy Vladimíra Bachledu, kde bol stíhaný Kán aj ďalší štyria ľudia, bolo stíhanie taktiež zrušené - okrem výpovede Černáka neexistoval dostatok dôkazov.
Šufliarsky si myslí, že jediný Černákov motív je ukázať svoju premenu osobnosti. „Tak, aby sudca pozitívne rozhodol o jeho žiadosti na prepustenie. Je otázne, či spolupráca v takomto rozsahu dokazuje zmenu osobnosti - že zo sériového vraha sa stane ctihodný občan,“ zakončil námestník s tým, že Černákovým oslobodením by sa zvýšilo nebezpečenstvo pre zainteresovaných sudcov aj prokurátorov.
Kto je kto v kauze?
Mikuláš Černák
- obávaný najvyšší boss slovenského podsvetia. Podľa polície figuruje v 32 vraždách.
Miloš Kaštan
- s Černákom bol od samého začiatku. Neskôr sa rozhodol svedčiť a dostal ho tak do basy.
Ján Kán
- pravá ruka Černáka. Dodnes je na slobode. Je trestne stíhaný za vraždu.
Robert Lališ
- šéf bratislavského gangu sýkorovci, ktorý sa mal s Černákom podieľať na viacerých vraždách. Neprávoplatne odsúdený na doživotie.
Vladimír Bachleda
- prednostu Okresného úradu v Poprade mal na objednávku zavraždiť Černák. Jeho telo nenašli.
Ladislav Bališ
- prezývaný Dlhý Laco. Člen Sýkoriek, ktorý si odpykáva 25-ročný trest.