Dôvodom sú podozrenia zo štátom organizovaného dopingu asi 1 000 športovcov, ku ktorému malo dochádzať v posledných rokoch. V športe sa tak definitívne schyľuje k novej studenej vojne, ako sme ju poznali z letných olympiád v Los Angeles 1984 a Moskve 1980.3
Olympijský výbor však nechal pre športovcov z Ruska otvorené dvere – musia však splniť tvrdé podmienky. Nesmú mať reprezentačný dres, označia ich ako „olympionikov z Ruska“, nezahrajú im ruskú hymnu.
Grigorij Rodčenkov sám zničil 1 400 vzoriek v Soči
V decembri 2014, krátko pred návštevou WADA, sám zničil 1 400 vzoriek v laboratóriu v Soči a vlani v máji, po presťahovaní sa do USA, detailne opísal Grigorij Rodčenkov (59) praktiky ruského dopingu, na ktorom sa ako šéf moskovského antidopingového laboratória sám musel podieľať... Nečudo, že mu celý svet hovorí Dopingový cár.
Rozkrývanie mohutného štátom riadeného dopingu v Rusku vypuklo, keď kanadský športový právnik a člen Medzinárodnej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren zverejnil správy o štátom riadenom dopingu v Rusku, o výmenách vzoriek moču počas ZOH 2014, ktoré riadil práve Dopingový cár, ktorý po prvých obvineniach utiekol z Ruska.
Kým doma mu nevedia prísť na meno, v zámorí Rodčenkova nosia na rukách. Svet už zabudol, že on v roku 2014 zničil viac ako 1 400 vzoriek a spochybňoval závery vyšetrovacej komisie. „Sú to len traja hlupáci, ktorí nerozumejú laboratórnej práci. Na všetko sa ma museli vypytovať,“ uviedol vtedy pre LifeNews, ktorý tvrdil, že Rusi boli obeťou amerických preparátov zvyšujúcich výkonnosť, ktoré im dodával Rodčenkov. A tomu nešlo o výsledky, ale vlastné obohatenie.
Ruský tréner pôsobiaci na Slovensku: Je to vysoká politika!
Do poslednej chvíle veril, že princíp kolektívnej viny nebude platiť. „Je to politická záležitosť. Vysoká politika,“ povedal známy krasokorčuliarsky tréner Vladimír Dvojnikov (59), ktorý na Slovensku pôsobí už viac ako dve desiatky rokov.
Vladimír Dvojnikov s jednou zo svojich zvereniek Barborou Dobiášovou. „Už pred olympiádou v Soči viselo niečo vo vzduchu. Teraz sa to len potvrdilo, že aj šport je celkom v područí politiky, aj keď sa tomu Medzinárodný olympijský výbor bráni,“ dodal ešte V. Dvojnikov, ktorého zverencami boli o. i. súrodenci Beständigovci, Monika Simančíková, ktorá vybojovala miestenku na ZOH 2014, ale administratívnym zásahom nakoniec cestovala Nicole Rajičová, Barbora Dobiášová, Marko Klepoch a iní. Skúsený odborník ešte poznamenal, že toto nie je boj proti dopingu, ale boj proti Rusku a ruskému športu.
Neistota rozbije ich mentálnu prípravu
Peter Kuračka, športový psychológ a mentálny kouč:
„Neistota, či športovec na olympiádu vôbec pôjde, je psychicky náročná a narúša to jeho mentálnu prípravu. Niektorí si tak zakladajú na tom, aby nastúpili pod vlajkou svojej krajiny. Očakávam aj prípady, keď niektorí Rusi budú ZOH bojkotovať. Tí, čo nastúpia, sa už budú sústrediť na výkon.“