Za svoje hlavné mesto ho však považujú aj Palestínčania. Trump ešte v utorok zatelefonoval viacerým regionálnym lídrom, aby ich informoval vopred. Svoje rozhodnutie oficiálne oznámil v stredu večer. Arabské štáty označili tento krok za provokáciu moslimov. Aj pápež František sa vyjadril, že by bolo rozumnejšie rešpektovať status quo.
Trump zároveň vyhlásil, že americká ambasáda sa presťahuje z Tel Avivu do Jeruzalema. To ostatne požaduje zákon z roku 1995, všetci doterajší americkí prezidenti však jeho platnosť odsúvali. Aj Trump ho zatiaľ odsunie, kým sa v Jeruzaleme nevybuduje dostatočne zabezpečený komplex pre veľvyslanectvo.
Hnutie Hamas už na piatok zvolalo protesty proti americkému kroku. USA svojim vládnym zamestnancom a ich rodinám predbežne zakázali pohybovať sa po jeruzalemskom Starom meste a palestínskych územiach. Izrael rozhodnutie Washingtonu privítal, ale tiež sa pripravuje na možnú vlnu násilností.
Presťahovanie ambasády a uznanie Jeruzalema za hlavné mesto sľúbil Trump v predvolebnej kampani, aby prilákal židovských voličov. Teraz len plní domáci predvolebný sľub. V mierovom procese Palestínčanom za tento krok nesľúbil nič.
História Jeruzalema
4 500 pred Kristom na jeho mieste existovala prvá osada.
52 - krát bolo mesto napadnuté, 23-krát obliehané a 44-krát zmenilo majiteľa.
Je svätým miestom kresťanstva, židovstva aj islamu.
Ježiša ukrižovali a pochovali v Jeruzaleme.
Múr nárekov mešita al-Aksá aj bazilika Svätého hrobu je namovej hore.
Niekoľko storočí o mesto bojovali križiaci s moslimami.
V roku 1948 bol Jeruzalem rozdelený, väčšiu časť mal Izrael.
V roku 1967 Izrael dobyl od Jordánska aj Staré mesto a Východný Jeruzalem.