Zápis schválil Medzivládny výbor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na svojom 12. zasadnutí na juhokórejskom ostrove Čedžu. Pre TASR to potvrdil Igor Skoček, riaditeľ Tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Hodnotiaci orgán vo svojej správe ocenil hlavne spoločenský aspekt viachlasných spevov, ktoré sú aj dnes živým kultúrnym vyjadrením miestneho obyvateľstva od dospelých až po deti.
Horehronský viachlasný spev figuruje na Národnom zozname mimoriadnych prvkov a praktík nehmotného dedičstva SR od roku 2016 na základe iniciatívy občianskeho združenia OPORA z Pohorelej.
Na Slovensku má tradíciu najmä v oblasti Horehronia, kde už od 15. storočia reprezentoval pastiersku ľudovú kultúru. Jeho základ je v liturgických spevoch a na Horehroní sa prenáša z pokolenia na pokolenie hlavne pri rôznych spoločenských a rodinných obradoch. Jednou z najznámejších piesní je Na kráľovej holi.
Slovensko má po dnešnom rozhodnutí na Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO päť prvkov: fujara a jej hudba (2008), terchovská muzika (2013), gajdošská kultúra (2015), slovensko-česká nominácia bábkarstvo na Slovensku a v Čechách (2016) a horehronský viachlasný spev (2017).