V správe, ktorú vo štvrtok zaslalo TASR talianske veľvyslanectvo v Bratislave, sa ďalej píše, že 91 percent migrantov sa nalodilo v Líbyi. Pokles nalodení však pokračuje vďaka užšej spolupráci s líbyjskými orgánmi v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a s prevádzačstvom.
V minulých mesiacoch mierne narástol počet Tunisanov - predstavujú päť percent z celého počtu imigrantov, čo je v porovnaní s rokom 2016 šesťnásobný nárast. Tunisanov prišlo aj napriek zvýšenému úsiliu tuniských orgánov v boji proti nelegálnej migrácii 5900. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) je hlavnou príčinou migrácie z Tuniska nedostatočný prístup ku vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti, nezamestnanosť a dezilúzia z reforiem arabskej jari, ktoré trvajú už šesť rokov. Oproti roku 2016 zaznamenali aj nárast prisťahovalcov z Turecka.
Celkovo 47 percent migrantov – podľa ich vlastných vyhlásení – pochádza zo šiestich západoafrických krajín: Nigérie, Guiney, Pobrežia Slonoviny, Gambie, Senegalu a Mali. K bangladéšskemu občianstvu sa v tomto roku 2017 hlásilo 8937 prisťahovaných osôb, ich počet sa stabilizoval a sú štvrtou najpočetnejšou národnosťou.
Narastá počet pátracích a záchranných operácií vykonávaných líbyjskými úradmi: podľa IOM bolo líbyjskou pobrežnou strážou, Červeným polmesiacom a ostatnými organizáciami do 24. októbra zachránených 18.000 migrantov.