Šufliarsky tvrdí, že bossa navštívil v roku 2010, keď od neho Černák za svoju spoluprácu chcel skrátenie trestu na 25 rokov. Prokurátor to odmietol. Krátko nato však prišli k Černákovi do basy príslušníci polície a v priebehu roka a pol ho navštívili 26-krát. „Dostal som od NAKA neformálnu odpoveď, že by nemal existovať žiadny záznam o tom, o akých veciach bolo s odsúdeným hovorené,“ prezradil Šufliarsky. Toľko návštev sa podľa neho robí len pri mimoriadne závažných informáciách. O tých však paradoxne nemá žiadnu vedomosť.
Samotná polícia nepopiera, že záznamy zo stretnutí neexistujú. „V predmetnej veci vykonávala polícia operatívne preverovanie. Podľa zákona je operatívno-pátracia činnosť systém spravidla utajených spravodajských opatrení vykonávaných políciou na účely predchádzania, zamedzovania, odhaľovania a dokumentovania trestnej činnosti,“ povedal hovorca Martin Wäldl. Šufliarsky tvrdí, že rešpektuje ich stanovisko, avšak dôležitý je pre neho výsledok tejto činnosti. „Oficiálne požiadam o stanovisko NAKA, aby nám tieto informácie poskytli. Môže to byť dôležitý prameň,“ dodal.
Môže ísť von
Bezpečnostný analytik Milan Žitný si myslí, že je problémom, ak polícia neeviduje žiadne záznamy o výsledkoch stretnutí s Černákom. „Malo to byť procesne uvedené v spisoch. Ak tam bežali procesy a bola tam dokonca prokurátorka, tak Černák mal byť riadne vypočúvaný,“ hovorí Žitný. Rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská dodáva, že prokurátor alebo riaditeľ ústavu môžu vždy nariadiť, aby bola každá návšteva odôvodnená.
Problémom je, že pri kriminálnom spravodajstve prokurátor nevykonáva dozor. Černák však podľa nej mohol dávať indície polícii a spolupracovať. „Ak spolupracuje, tak v jeho ďalších trestných veciach môže byť rozhodnuté inak - môžu zastaviť, prerušiť či podmienečne zastaviť trestné stíhanie. Možno mu bola navrhovaná takáto možnosť v ďalšej trestnej veci. Teraz môže požiadať o prepustenie. Keby mu bolo totiž uložené ďalšie doživotie, tak už oň požiadať nemôže,“ zakončila Kurilovská.