Predajcovia ponúkajú jedle, borovice či smreky vo väčšine slovenských miest už niekoľko dní. Ako sa zmenili ceny oproti minulému roku? Budeme si musieť siahnuť hlbšie do vrecka ?
Kupovať stromček na poslednú chvíľu alebo v predstihu niekoľkých týždňov? To je otázka, ktorú v týchto dňoch rieši zrejme väčšina domácností. Ak sa rozhodnete kúpiť stromček už teraz, odborníci radia nechať ho na chladnejšom mieste. „Stromček je potrebné do Vianoc uskladniť v pivnici alebo na mieste, kde nie je vysoká teplota,“ povedal hovorca Lesov SR Radko Srnka. Ak sa rozhodnete nechať stromček na balkóne, je dôležité, aby naň nepršalo. „Je potrebné dať ho do vedra s vodou, je dobré, keď je ofrézovaný, lebo lepšie nasáva vodu a dlhšie vydrží,“ podelila sa so svojimi skúsenosťami aj predavačka Lenka (30) z Bratislavy.
V našom hlavnom meste, ale aj napríklad v Nitre sa už predaj rozbehol naplno. Obchodníci tvrdia, že kupovať ihličnany na poslednú chvíľu sa neopláca. „Hrozí, že už nebude z čoho vyberať a ľudia budú musieť zobrať to, čo je, aj hocaké metly", tvrdili nám viacerí predajcovia v meste pod Zoborom.
Stromy z našich lesov sú lacnejšie
Symbol Vianoc ponúkajú predajcovia najmä pri veľkých obchodných centrách, a sú väčšinou z dovozu. Kúpiť si ich môžete aj na jednotlivých lesných správach. Štátne lesy dávajú do predaja 5-tisíc kusov. „Zhruba polovica vianočných stromčekov pochádza z mladých lesných porastov, kde sa vyrezaním niektorých stromčekov uvoľňuje miesto pre rozvoj a rast ostatných stromov a ďalšia časť z plantáží,“ konštatoval pre Nový Čas Marek Krajčo z Lesnej správy Slovenská Ľupča.
Lesy SR pestujú na plantážach v súčasnosti okolo 100 000 vianočných stromčekov, od najmenších, desaťcentimetrových, až po dvojmetrové stromy. Kým sa dostanú do našich obývačiek, rastú v lese 8 až 10 rokov. „Najväčší záujem je o jedle, smreky pichľavé, omorikové a o borovice čierne,“ dodal Krajčo s tým, že ceny sa oproti minulému roku nezmenili. Rovnako reagovala aj väčšina predajcov na Slovensku. Kým za stromčeky viac nezaplatíme, o to viac nás bude stáť nákup v potravinách.
Stromčekom škodí teplo a sucho
Radko Srnka, hovorca Lesov Slovenskej republiky
- Pre čo najdlhšie uchovanie pekného vzhľadu stromčekov je vhodné skladovať ich v chladnejšom prostredí, ako sú napríklad klimatizované haly. V domácich podmienkach postačí kúpený stromček uložiť do Vianoc v pivnici, alebo na mieste, kde nie je vysoká teplota. Spodnú časť kmienka odporúčame vložiť do nádoby s vodou, čo pomôže spomaleniu jeho usychania a následnej straty ihličia. Najnevhodnejšie je skladovanie v suchom teplom prostredí, ktoré spôsobuje usychanie stromu.
Aby vydržal čerstvý
- po príchode domov odrezať stromčeku kúsok konca kmeňa (ak to neurobil predajca)
- skladovať ho rozbalený na balkóne, v pivnici, prí-
padne garáži alebo na inom chladnom a vlhkom mieste. - kmeň ponoriť do vedra s vodou, občas je dobré pokropiť
vodou aj ihličie.
Ako ho najlepšie umiestniť
- pozor na teplotný šok, aby ste z mrazu nedali hneď stromček do vykúreného bytu
- do vykúreného bytu preniesť stromček čo najneskôr
- stromček nikdy neumiestniť v blízkosti tepelného zdroja, dajte ho čo najďalej od radiátora, najhoršia je blízkosť kozuba