Sudca mu zaň naparil dva roky natvrdo. Dnes si odpykáva takmer 9 rokov za lúpež a ďalších 5 rokov mu hrozí za spreneveru auta.
Svoj útek oľutoval, ospravedlnil sa aj prítomným dozorcom, ktorí v osudný deň vykonávali dozor. Na súde zároveň odznelo, ako mal celý útek prebiehať.
Behan (25) sa s putami na nohách i rukách postavil vo štvrtok pred sudcu trnavského súdu. Svoju vinu priznal, a tak svedkovia nemuseli vypovedať. Prokurátor vo svojej záverečnej reči povedal, že je presvedčený, že obžalovaný svoj útek dlhodobo plánoval. „Zadovážil si mobily a prostredníctvom nich komunikoval s ľuďmi, ktorí mu pomáhali pri úteku. Postavil sa na pieskové hranoly, preskočil betónový plot, sadol na motorku a ušiel,“ povedal na súde prokurátor s tým, že takýto väzeň nemal čo robiť na vonkajšom pracovisku. „Mal otvorenú inú trestnú vec, ktorá nebola ukončená a tiež mal zlé hodnotenie zo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS),“ zdôraznil prokurátor, ktorý žiadal pre Behana 2 roky až 30 mesiacov.
Bacharom sa ospravedlnil
Behan čin oľutoval a ospravedlnil sa aj prítomným bacharom, ktorí kvôli nemu prišli o prácu. „Nechcel som nikomu ublížiť. Nikomu som nechcel spôsobiť problémy. Je mi to ľúto, no mal som vtedy ťažké obdobie. Mrzí ma aj to, že pracovníci prišli kvôli mne o prácu,“ dodal.
Sudca mu nakoniec za útek naparil dva roky. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. „Ospravedlnenie od Behana beriem, no prácu mi to nevráti. Pracoval som tam 25 rokov a som presvedčený o tom, že to nebola naša chyba,“ povedal jeden z bacharov Vladimír (49), podľa ktorého tam v čase úteku nebolo 6 odsúdených, ako to bolo prezentované, ale 11. „To bolo absolútne neadekvátne, že sme tam boli na taký počet len traja,“ tvrdí.
„Nemali sme žiadne informácie o tom, že Behan nemal čo robiť na prácach vonku,“ prezradil Gabriel (38), ktorý bol v ten deň úteku veliteľom eskorty. Podľa bývalého bachara Vladimíra sa vždy nájde spôsob, ako mobil odsúdenému do väzenia dostať. „Mobilné telefóny za mrežami fungujú a nikto to nerieši. Nikto ale nechce obviniť nikoho. Spomína sa, že to môžu byť aj príslušníci,“ povedal Vladimír, ktorý však nikdy odsúdenému Behanovi mobil nevidel.
ZVJS toto tvrdenie nepopiera. „Napriek množstvu prijatých bezpečnostno-preventívnych opatrení na elimináciu vnesenia mobilného telefónu nie je možné to úplne vylúčiť,“ uviedol Adrián Baláž zo ZVJS.