Zo Švédska sa ich podarilo zapožičať známemu paleontológovi Martinovi Kundrátovi (48). Kosti asi desiatich gigantických vuronov bude slovenský Indiana Jones podrobne skúmať, aby odhalil evolučné procesy, čo spôsobili napríklad stratu krídel týchto obrov.
Martin Kundrát (48) objavil vzácne ostatky medzi exponátmi múzea vo švédskej Uppsale. „Sú to artefakty vurona, jedného z najťažších vtákov sveta, ktoré sa v evolúcii vôbec vyskytli. Žil na ostrove Madagaskar, pravdepodobne izolácia spôsobila, že stratil schopnosť lietať, s tým došlo k dramatickej strate predných končatín a k zväčšovaniu proporcií,“ vysvetľuje Kundrát. Vurony sa tak začali znova podobať na dinosaury. Vážili od 300 do 500 kilogramov, dorastali až do výšky 3 metrov. Tieto giganty ešte v 17. storočí podľa dobových informácií pozoroval francúzsky guvernér v odľahlých častiach Madagaskaru. Skúmané kosti však patria vuronom, ktoré žili približne pred dvetisíc rokmi.
Virtuálna replika
Slovenský Indiana Jones chce rozlúštiť evolučnú záhadu obrov, ktoré zrejme prežili až do nedávnej minulosti. S pomocou rádiológov preto cétečkom vytvorili virtuálne repliky zapožičaných kostí. „Použili sme takú dávku žiarenia, ktorá sa len minimálne odlišuje od skenovania živého pacienta. Uvidíme, ako je každá kosť poskladaná, aká je jej štruktúra. Kosti si vieme zrekonštruovať v 3D obraze,“ vysvetlil primár Kliniky rádiológie Nemocnice Košice-Šaca Miroslav Macej.
Odborníci tak budú môcť artefakty študovať aj po ich vrátení. „Mikroštruktúra kostí je unikátny zdroj, kde sú zapísané údaje o vývoji daného jedinca. Budeme porovnávať získané údaje s údajmi živých vtákov, aby sme prišli na možné evolučné scenáre,“ prezradil Kundrát.
Vuron
Hmotnosť: 300 - 500 kg
Výška: 3 m
Pôvod: Madagaskar