V stredisku situovanom nad metropolu Oravy bude k dispozícii minimálne 70 percent zjazdoviek, pre ktoré platia veľmi dobré snehové podmienky. "Takto zavčasu sme veru ešte so sezónou v našom stredisku nezačínali," skonštatoval pre TASR predseda predstavenstva Orava Skipark Ľubomír Cimrák a dodal, že síce nebudú v prevádzke všetky zjazdovky, pretože napríklad vo freeride zóne je potrebné väčšie množstvo prírodného snehu, no v prípade pretrvávajúcich priaznivých teplôt čoskoro spustia delá aj na ďalšie časti svahov. "Zasnežovať sme začali asi pred dvoma týždňami, no nevýhodou je, že sa nočné teploty priveľmi líšia," vysvetlil. Delá fungujú aj pri mínus troch stupňoch Celzia, no vytvorí sa veľmi málo snehu. "Ideálne je, keď je okolo mínus desať stupňov, vtedy skutočne pod každým delom pribudne trojmetrová hŕba snehu," ozrejmil.
Technický sneh v stredisku momentálne zabezpečuje okolo 70 snežných tyčových diel a šesť prenosných. Tie sa používajú na zasnežovanie v miestach, kde tyče už nedosiahnu. Tento rok v stredisku pribudlo nové zasnežovanie v trase asi 1000 metrov. "To by malo výrazne pomôcť, pretože Kubínska hoľa je typická tým, že má veľmi široké svahy a zasnežovanie dosiahne len na 30 až 40 metrov od tyčí," priblížil Cimrák. Dodal, že sa im podarilo vytvoriť ďalšiu vetvu zasnežovania, aby mohli sneh rozptýliť po celej dĺžke svahu.
Predseda predstavenstva vyzdvihol aj novú prístupovú cestu, ktorú urobili len minulý rok. "Na Kubínskej holi je okolo 1500 parkovacích plôch bezprostredne pri lanovke," povedal. Pribudli aj nové pokladne, aby návštevníci strediska nemuseli dlho čakať pri kupovaní lístkov.
"Pre milovníkov zimného športu máme k dispozícii celkovo osem lyžiarskych vlekov a dve sedačkové lanovky, vrcholová stanica sa nachádza vo výške takmer 1400 metrov nad morom. Spodná nástupná stanica je na úrovni 720 metrov nad morom," zhrnul Cimrák. Stredisko disponuje lyžiarskou školou a škôlkou s dvanástimi inštruktormi v osobitne vyhradenom areáli, na ktorú nadväzuje detská časť zjazdovky. Nad ňou sa nachádza úsek vyhradený pre snowboardy. "V lete sme tam pripravili prekážky a tento areál má vlastný vlek, aby si snowboardisti a lyžiari navzájom nezavadzali," skonštatoval.
Počas minuloročnej sezóny bolo stredisko v plnej prevádzke zhruba 100 dní a za ten čas si na Kubínsku hoľu prišlo zalyžovať 120.000 návštevníkov. "Bola to naša najsilnejšia sezóna. Momentálne je situácia taká, že väčšinou sú to lyžiari, ktorí chodia na jeden deň, klientela je rozdelená medzi Čechov, Poliakov, Slovákov po 30 percent, ale chodia k nám aj Maďari," vysvetlil Cimrák.
V posledných rokoch pribúda aj skialpinistov. Predseda predstavenstva tvrdí, že s nimi v stredisku problém nemajú. "Vyznačili sme im, kadiaľ môžu vyjsť dohora krajom zjazdovky, aby nedochádzalo ku kolízii s lyžiarmi," uzavrel.
Sánkovanie z Hrebienka spúšťajú vďaka nádielke snehu skôr ako vlani
Na Štrbskom Plese sa už týždeň lyžuje, v sobotu spúšťajú lyžovačku i v Lomnickom sedle nad Tatranskou Lomnicou, aj v stredisku Ždiar – Strednica, kde budú k dispozícii štyri zjazdovky. Okrem lyžovačky si však môžu návštevníci Vysokých Tatier od piatka užiť aj sánkovačku.
„Spúšťame sánkovanie z Hrebienka do Starého Smokovca, návštevníci, ktorí nelyžujú, majú k dispozícii 2,5 kilometra dlhú sánkarskú trať. V prevádzke bude každý deň od 8.30 do 16. hodiny,“ uviedla Zuzana Fabianová z Tatry mountain resorts. Keďže trať je osvetlená, turisti si budú môcť užiť aj večernú sánkovačku, a to každý utorok, piatok a sobotu od 19. do 21. hodiny.
„Minulý rok sme dráhu otvárali až v období medzi sviatkami, tento rok sa vďaka nádielke prírodného snehu, na ktorý je trasa z Hrebienka odkázaná, podarilo sprevádzkovať o niekoľko týždňov skôr. Veríme, že sneh vydrží čo najdlhšie,“ dodala Fabianová. Na Hrebienok sa môžu turisti vyviezť pozemnou lanovkou alebo pešo. V údolnej stanici lanovky je k dispozícii aj požičovňa sánok.