Priemyselné kamery sú najčastejšie v bankách, obchodoch, na námestiach, križovatkách a najnovšie aj v plavárňach a na toaletách. Ľudia sa pýtajú - kto zabezpečí, že zábery nebudú zneužité proti nim? ,,Kamery sú súčasťou nášho bezpečnostného systému. K záberom majú prístup kompetentní len s asistenciou polície," ubezpečuje riaditeľ Ľubomír Kadnár zo Správy telovýchovných a rekreačných zariadení, ktorá prevádzkuje plaváreň Pasienky. O tom, že kamery slúžia na služobné potreby polície, prípadne orgánov činných v trestnom konaní, informuje hovorca mestskej polície Peter Pleva. ,,Ak vyhotovený záznam nebol využitý na účely trestného konania, systém ho automaticky zlikviduje," vysvetľuje.
Policajné kamery
Kamerový systém v Bratislave má mestská polícia. Ku koncu roku 2004 bolo v meste nainštalovaných 38 kamier. Najviac, až 16 z nich, je umiestnených v mestskej časti Staré Mesto, 11 v Petržalke, 5 v Ružinove a 6 kamier v Novom Meste.
Naše súkromie chráni zákon
Súkromie fyzických osôb chráni naša Ústava SR a Občiansky zákonník. Podľa Marka Benedika z advokátskej kancelárie, monitorovať videozáznamom alebo audiozáznamom je možné len na účely verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, alebo narušenia bezpečnosti štátu. Priestor musí byť zo zákona zreteľne označený ako monitorovaný. ,,Každý občan, ktorý má za to, že jeho práva sú porušené, alebo ohrozené, sa môže obrátiť na súd. V tomto prípade sa môže obrátiť aj na Úrad na ochranu osobných údajov," radí Benedik.