Ministerstvo tvrdí, že zahraničné nehnuteľnosti v našom vlastníctve sú vo veľmi neuspokojivom stave. Na ich obnovu by potrebovali až 30 miliónov eur. Problém sa rozhodlo začať riešiť kúpou novej budovy vo Washingtone. Vláda sa uzniesla na tom, že môže začať verejné obstarávanie na sídlo nášho veľvyslanca Kmeca, ktorého hodnota bude minimálne 3 320 000 eur. Vzhľadom na to, že nemajú konkrétny objekt, konečnú sumu ešte nevedia. Slovenská diplomacia má totiž v hlavnom meste USA k dispozícii dve budovy, ktoré sú od seba vzdialené 19 kilometrov. Jednak je to samotné veľvyslanectvo SR a potom rezidencia, kde diplomat býva. „Nachádza sa mimo hlavného mesta Washingtonu, a to v McLeane v štáte Virgínia. Vzhľadom na lokalitu a veľmi zlú dopravnú dostupnosť rezidencia nespĺňa požiadavky kladené na plnenie základného účelu diplomatickej rezidencie,“ tvrdia z rezortu. Slovensko je tak jediným štátom EÚ, ktorý využíva sídlo mimo hlavného mesta.
Využijú realitky
Bývalý veľvyslanec Martin Bútora hovorí, že v rezidencii sa konali rôzne večere s dôležitými ľuďmi. „Ide o väčší dom s viacerými miestnosťami. Je to síce prestížna štvrť, bývala tam aj Condoleezza Riceová, ale problémová bola dostupnosť,“ potvrdzuje. Kompetentní už začali aj prieskum trhu. „Podľa miestnych zvyklostí nie je možné začať obstarávanie nehnuteľností v USA bez využitia služieb realitných kancelárií, či už ako kupujúci, alebo ako predávajúci, pričom províziu kancelárii zväčša platí v plnej výške predávajúci,“ dodávajú z rezortu. Výber nehnuteľnosti ešte bude musieť schváliť minister financií. Koľko očakávajú, že získajú z predaja súčasnej rezidencie, z ministerstva neprezradili. Isté však je, že to nie sú ich jediné realitné plány. Už teraz naznačujú, že rekonštrukciu bude musieť podstúpiť rezidencia stáleho predstaviteľa SR pri OSN v New Yorku z roku 1922. Lajčák chce tiež zvážiť, že sa administratívne priestory Stálej misie OSN v New Yorku, ktoré si za milión dolárov ročne prenajímame od roku 2003, presťahujú do našich vlastných nehnuteľností.
Do práce sme išli hodinu
Martin Bútora, veľvyslanec SR v USA v rokoch 1999 - 2003
- Uvažovalo sa o tom už dávnejšie, pretože dostupnosť z rezidencie do Washingtonu a na všetky kľúčové miesta bola komplikovaná a dnes je ešte komplikovanejšia. My sme bežne cestovali hodinu do práce a teraz sa ten čas ešte predĺžil. Som rád, že sa to rozbehlo, umožní to ľuďom pracovať efektívnejšie. Je nepredstaviteľné dostať niekoho večer na nejaké spoločenské podujatie, na ktorom sa dojednávajú diplomatické záležitosti. Niektorí z nich navštívia počas večera aj viacero podujatí.
Rezidencia veľvyslanca SR vo Washingtone:
- postavená bola po druhej svetovej vojne
- nachádza sa mimo územia hlavného mesta, kde nie sú iné diplomatické objekty
- fyzický stav budovy zodpovedá obmedzeným finančným prostriedkom na jej údržbu
Čo všetko spravujeme v USA:
- Rezidencia veľvyslanca SR vo Washingtone - PREDÁVAME
- Administratívna budova veľvyslanectva SR vo Washingtone - VLASTNÍME
- Rezidencia stáleho predstaviteľa SR pri OSN v New Yorku - CHCEME REKONŠTRUOVAŤ
- Administratívne priestory Stálej misie SR pri OSN a Generálneho konzulátu SR v New Yorku - PRENAJÍMAME, ZVAŽUJEME NÁKUP VLASTNÝCH PRIESTOROV