Našej odolnosti nepomáhajú ani teplotné zmeny. V jeden deň je chlad a na ďalší o niekoľko stupňov viac. Ráno riešite, čo si obliecť do práce. Ako vás zima zasiahla a čo proti týmto ochoreniam pomáha? Toto obdobie nepomáha ani vašej psychike a hrozia depresie.
Žalúdok a črevá
Aké sú to vírusy?
Zápal žalúdka a čreva. Spúšťačom môžu byť baktérie (napr. salmonela) alebo vírusy (norovírus). Náš, v zime oslabený imunitný systém, im pomáha k rozšíreniu. Symptómami sú bolesti brucha, silná nevoľnosť a hnačka.
Ako ich dostanem?
Kontaktnou alebo kvapôčkovou infekciou.
Čo môžem proti tomu robiť?
Dezinfikovať doma toaletu, okrem toho veľa piť - najlepšie minerálne vody a bylinkové čaje (napr. feniklový). Dôležitý je draslík! Jesť sušené ovocie (napr. nesírené marhule) a banány obsahujúce jeho dostatočné množstvo. Po dvoch až štyroch dňoch symptómy zmiznú, ale pozor! Nakazený zostanete ešte až do 14 dní.
Mimochodom: Kto prekonal vírusové ochorenie, nemôže sa hneď opäť nakaziť, pretože imunizácia sa už uskutočnila.
Ako sa viem chrániť?
Častejšie používať lakte na otvárenie dverí, umývať si ruky. Dať si šál cez ústa a nos v autobuse a v električke.
Okrem toho: Pomáha preplachovanie nosa.
Prechladnutie
Čo je to za vírus?
Zápal horných dýchacích ciest, najčastejšie vyvolaný vírusmi. Zápal trvá zvyčajne týždeň.
Ako ho môžem dostať?
Kvapôčkou infekciou (pri kýchaní, kašľaní a rozprávaní). Vírusy sa nachádzajú v drobných hlienových kvapôčkach, letia vzduchom zhruba meter ďaleko a sú vdýchnuté do tela.
Čo môžem proti tomu robiť?
Na začiatok (štádium triašky) by sa malo telo zahriať - napr. kúpeľom nôh vo vode s 30°, ktorá má byť pomaly zohrievaná na 40 °C. Keď vystúpi horúčka a bolesť hrdla, navlhčite si obklad a položte ho na lýtka. Ostružinová šťava, ľahko prihriata a popíjaná v malých dúškoch pôsobí na hlieny zničujúco, znižuje horúčku a tiež obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok.
Okrem toho: Inhalovanie a kloktanie (so soľou alebou kamilkami). Vo fáze nádchy nosa pomáhajú silné čaje (napr. chrenový s medom).
Ako sa ochránim?
Vitamín C posilní vašu obranyschopnosť, zinok zabráni a skráti dobu prechladnutia.
Zápal priedušiek - bronchitída
Aký je to vírus?
Zápal dolných dýchacích ciest (priedušiek) s dlhým, neprestávajúcim kašľom, horúčkou alebo bolesťou hrudníka.
Ako ho môžem dostať?
Kvapôčkovou alebo kontaktnou infekciou, aj krátky dotyk stačí na to, aby ste sa nainfikovali.
Čo môžem proti tomu robiť?
Ananásová šťava pôsobí na kašeľ protizápalovo a odhlieňujúco. Samostatne vyrobený sirup proti kašľu dezinfikuje: Polejte pokrájanú cibuľu 4 lyžicami medu, 6 hodín to nechajte pôsobiť a potom odoberte šťavu, ktorá sa vytvorí. Pri zákernej, ťažkej bronchitíde potrebujete v každom prípade lieky, ktoré vám predpíše lekár.
Ako sa ochránim?
Bežným umývaním rúk. Chorí by mali zostať aspoň týždeň doma, aby nenakazili ostatných.
Tip: Kašlite do ohybu lakťa! Tak neposuniete vírus rukou ďalej.
Zimná únava/depresia
Čo je to?
Pochmúrna nálada, ktorá môže narásť až do sezónnej, závislej depresie. Postihnutí majú zvýšenu potrebu spánku, sú bez energie, majú nadmernú chuť do jedla.
Ako ju môžem dostať?
Nedostatkom svetla, pretože tým odvádza náš mozog zväčšené množstvo melatonínu (hormónu spánku) a znižuje serotonín (hormón šťastia).
Čo môžem proti nej robiť?
Plnospektrálne svetlo, ktoré pôsobí čo najprirodzenejšie vám môže pomôcť. Dobré sú žiarovky na denné svetlo s 10 000 LUX, pri ktorých si ráno sadnete na 20 - 30 minút. Aj dlhšia prechádzka sa nám postará o zlepšenie nálady. Nápomocné sú tiež potraviny s obsahom aminokyselín.
Ako sa chrániť?
Najlepšie pohybom na čerstvom vzduchu. Studená sprcha sa napriek tomu postará o nakopnutie energie.
Počet chorých mierne stúpol
V minulom týždni bolo na Slovensku hlásených 46 523 akútnych respiračných ochorení. Oproti predchádzajúcemu týždnu vzrástla chorobnosť o 1,2 %. U vyše tisícky pacientov malo ochorenie komplikácie. Najvyššia chorobnosť bola v Bratislavskom a najnižšia v Banskobystrickom kraji.