Problém je v tom, že budujú na pozemkoch bývalej zbombardovanej rafinérky Apollo, ktoré sú v hĺbke 9 až 13 metrov plné ropných látok. Pri výstavbe sa boria s odstraňovaním chemikálií. Podľa odborníkov však masívnou výstavbou môže dôjsť k porušeniu stabilného podzemného mraku a šíreniu škodlivín do okolia.
Po zbombardovaní Apollky z obrovských zásobníkov vytiekli desaťtisíce ton ropy. V zemi zostali dodnes stopy po ekologickej katastrofe. Podľa mapy z geologického prieskumu pri stavbe mosta Apollo z roku 2002, ktorú zverejnil Denník N, je pod zemou toxický mrak plný ropných látok, karcinogénneho benzénu, toluénu či jedovatých chlorovaných uhľovodíkov. Mestský podnik Metro počas výstavb y mosta v rokoch 2002 – 2006 z pôdy odčerpal asi 1 600 ton ropy, čo bola zanedbateľná časť. Kam sa ďalej znečistenie za roky dostalo, nie je jasné.
Kde je najviac škodlivín?
Na týchto pozemkoch rastú veľké developerské projekty. Najväčšie koncentrácie škodlivín sú pri stavbách Twin City a Panorama Business III. Ministerstvo životného prostredia developerom pred začatím stavby nariadilo vyčistiť od ropných látok aspoň územie, na ktorom stavajú, čo však problém nerieši. Podľa vodárov ale ľudia z okolitých bytov ohrození nie sú. „Bytová výstavba je zásobovaná prostredníctvom rozvodov BVS a tá svojimi rozvodmi ťahá vodu z bezpečných vodných zdrojov, kde garantujeme, že je to pitná voda,“ povedal riaditeľ BVS Zsolt Lukáč.
Chybu však podľa neho urobili developeri tým, že začali stavať skôr, ako mali dobrý hydrogeologický prieskum. „Nemali odpoveď na otázku, či sa výstavbou nezmenia prúdenia podzemných vôd tak, že by zne- čistili používané vodné zdroje,“ doplnil. Podľa jeho slov môže nastať situácia, že sa nebezpečné látky začnú šíriť podzemnou vodou. „Ak nie je proces ničím narušený , napr. zemetrasením alebo nekontrolovateľnou výstavbou, tak sa proces šírenia zastaví. Avšak, pri prúdení podzemných vôd sa môže znečistiť aj miesto, ktoré by sme nechceli,“
uzavrel Lukáč.
Za sanáciu územia prevzal štát zodpovednosť len nedávno. „Ministerstvo musí do roka vypracovať a na okresný úrad predložiť plán prác. Sanácia začne hneď po zisteniach rozsahu znečistenia a výbere sanačných metód na jednotlivých lokalitách,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák. Zatiaľ nie je jasné, koľko bude projekt stáť.
Bombardovanie Apollky (16. jún 1944)
Americké bombardéry zaútočili na rafinériu Apollo, Zimný prístav a dunajský most. Na mesto v priebehu 10 minút dopadlo 370 ton bômb. Zásah na rafinériu bol pomerne presný a bomby zasiahli strojovňu, termálny krak, destiláciu či sklady. Areál zachvátil požiar a rafinéria bola totálne zničená. Ďalšie bomby zasiahli prístav a potopili 15 lodí a tankerov. Nálety si vyžiadali vyše 100 životov a viac ako 700 zranených. Odhad škôd bol vyše 300 mil. korún slovenských.
Twin City
Martina Jamrichová, hovorkyňa HB Reavis
Do dekontaminácie podložia sme doteraz investovali viac ako 16,5 milióna €. Napríklad pôda pod komplexom Twin City prešla environmentálnym prieskumom, bola vypracovaná analýza rizika a postup dekontaminácie, ktorú následne schválilo ministerstvo životného prostredia. Ďalším krokom bolo vykopanie a odvoz zeminy, vyčistenie spodných vôd a následný monitoring po dekontaminácii. Po tomto postupe došlo k výmazu z registra environmentálnych záťaží.
Panorama City
Daniela Stričková, hovorkyňa J&T Real Estate
Vždy pri stavbách ako je napríklad projekt Eurovea2 realizujeme hydrogeologický prieskum, ktorý je nevyhnutnou súčasťou celého stavebného procesu. Hydrologický prieskum bol vypracovaný spoločnosťou, ktorá predstavuje špičku vo svojom obore na Slovensku. Pomer sanácie v okolí Panorama City a Eurova2 nie je taký intenzívny ako inde v zóne. Práve vytvorením podzemných stien sa pozitívne rieši preukázaná záťaž územia. Do sanácií investujeme milióny eur.
Sky Parl
Gabriel Tóth, hovorca Penta
Aktuálne v projekte Skypark prebieha výstavba 3 rezidenčných veží, tie sa však nachádzajú mimo dotknutej zóny vyznačenej na mape. Pri ich výstavbe sme narazili len na menšie lokálne ložiská znečistenej pôdy, ktoré boli v úplnom rozsahu odťažené, vyvezené a zlikvidované v súlade so zákonom o odpadoch. Klienti nemajú žiadny dôvod na obavy spojené so znečistením, keďže sa rezidenčné veže nenachádzajú na dotknutom území.