Tillerson však súčasne dodal, že Pchjongjang musí prísť k rokovaciemu stolu s vôľou zmeniť zameranie svojich jadrových a raketových programov. Informovala o tom agentúra Reuters. V príhovore k členom washingtonskému think-tanku Atlantic Council Tillerson tiež uviedol, že vojenská pripravenosť USA reagovať na akúkoľvek severokórejskú hrozbu bola silná. Americké ozbrojené sily podľa neho dostali rozkaz pripraviť sa na všetky možnosti.
Na margo podmienok pre začatie rokovaní Tillerson uviedol, že "bude ťažké vyjednávať, ak uprostred našich rozhovorov vystrelíte ďalšiu raketu". Vyhlásil, že v KĽDR podľa jeho názoru chápu, že ak sa začne rokovať, bude nevyhnutné zachovať pokoj zbraní, v opačnom prípade bude ťažké viesť produktívne rokovania.
"My im aj naďalej budeme odkazovať, že potrebujeme pokoj zbraní, a oni musia preukázať, že chcú rokovať," dodal Tillerson. Tillerson prednedávnom vyjadril želanie využiť existujúce komunikačné kanály s Pchjongjangom, ale prezident USA Donald Trump na tento návrh reagoval, že by to bola strata času.
Trump svojho času rozpútal vojnu slov so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Napriek Trumpovým vyhrážkam, že USA zničia KĽDR, Kim pokračoval v testovaní svojho jadrového a balistického programu, pričom sa uskutočnili aj skúšky rakiet dlhého doletu. Severokórejský vodca tvrdí, že KĽDR je jadrovou mocnosťou a má zbrane hromadného ničenia schopné zasiahnuť územie USA.