Na 12 rokov sa nimi stali poslankyňa za Smer Jana Laššáková (65), smerácky exposlanec Mojmír Mamojka (67) a notár Miroslav Duriš (51). Nominoval ich parlament, no Kiska ich vymenoval až po príkaze Ústavného súdu. Ten čaká o dva roky personálne zemetrasenie a je celkom možné, že svojich kandidátov tam po vzore súčasnej vybranej trojice zabetónuje práve koalícia.
Ústavný súd má teraz plný počet 13 členov. No nie nadlho. Vo februári 2019 končí 12-ročný mandát hneď deviatim sudcom. Prezident si musí na každé miesto vybrať z dvoch kandidátov, ktorých mu budúci rok vyberie parlament. Stačí mu na to nadpolovičná väčšina, čo pri súčasnom rozložení síl znamená, že si ich môže ľubovoľne vybrať koalícia.
Preto silnejú hlasy, aby kandidátov schvaľovala dvojtretinová, prípadne ústavná trojpätinová väčšina. K slovu by sa tak dostali aj opoziční poslanci. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (53) chce zmeniť spôsob výberu kandidátov. „Rovnováha sa dosiahne tým, že na kreovaní Ústavného súdu participuje viac mocí. Aj zvýšenie kvóra potrebného na zvolenie kandidátov je vo svojej podstate požiadavka na širšiu dohodu hodnotových svetov zastúpených v parlamente. Urobím všetko pre dohodu na nových pravidlách,“ napísala Žitňanská.
Ústavný právnik Peter Kubina hovorí, že voľbu kandidátov aspoň 90 hlasmi považuje za správny krok. „Je to jeden z prvkov, ktorým ten proces môžu vylepšiť. Malo by to však byť spojené s opatreniami, aby nedošlo k tomu, že sa parlament nebude vedieť dlhodobo dohodnúť - napríklad časový limit, ktorého prekročenie by znamenalo rozpustenie parlamentu,“ povedal Kubina. Premiér Robert Fico sa k téme nevyjadril.
Jana Laššáková
Palce už dvíhať nebudem
Tvrdí, že napriek svojej dlhoročnej príslušnosti k Smeru nebude zaujatá. Na otázku, či aj na súde bude používať svoj palec, ktorým dirigovala hlasovanie svojich smeráckych súpútnikov v parlamente, odpovedala so smiechom: „Tam to už nie je potrebné.“
Mojmír Mamojka
Čo som Nostradamus?
Smerák musel čeliť pripomienke, že ako poslanec hlasoval za zákony, ktoré neskôr Ústavný súd označil za protiústavné. „Dopredu neviete, čo je protiústavné. Nostradamus by nevedel niekedy povedať, či ten zákon bude vyhlásený za protiústavný,“ hájil sa.
Miroslav Duriš
Nedočkavec
Exšéf Notárskej komory prízvukoval, že v minulosti pôsobil aj na prokuratúre a na súde. Priznal, že sa talára už nevedel dočkať. „Tento pocit nahrádza tamtie dlhé roky a tá spravodlivosť, ktorá nastala týmto vymenovaním,“ reagoval na otáľanie Kisku.