Dôvodom sankcií je angažovanie sa Ruska v konflikte na Ukrajine.
Európska únia je jednotná v otázke predĺženia hospodárskych sankcií voči Rusku, uviedol večer na twitteri šéf únijných schôdzok Donald Tusk. Sankcie, ktoré únia na Rusko uvalila kvôli jeho správaniu v ukrajinskej kríze, tak budú predĺžené o ďalšieho pol roka. Potrebný právny krok bude po štvrtkovom politickom rozhodnutí šéfov štátov a vlád únie urobený buď ešte v decembri, či na začiatku januára. Bez predĺženia by sankcie, obnovované pravidelne po šiestich mesiacoch, skončili na konci januára 2018.
Európska únia uvalila na Moskvu v roku 2014 sankcie, ktoré cielia na konkrétne hospodárske sektory - sťažila napríklad dostupnosť niektorých firiem k medzinárodným financiám alebo zakázala export niektorých zariadení na ťažbu ropy. Únia koniec svojich sankcií v marci 2015 zviazala s plným presadením mierových dohôd z Minska.
Pri štvrtkovej večeri o situácii svojich kolegov informovala nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Moskva na postup únie reagovala vlastnými protiopatreniami, ktorými zakázala dovoz napríklad mnohých európskych potravinárskych výrobkov. Kvôli ukrajinskej kríze prijala únia aj ďalšie opatrenia. Zmrazený majetok a zakázané cesty do EÚ má množstvo fyzických aj právnických osôb, ktoré sa podieľajú na rozbíjaní ukrajinskej územnej celistvosti. Pretože EÚ neuznáva ruskú anexiu Krymu, je tiež zastavená prakticky všetka spolupráca s regiónom a s tamojšími podnikmi.