Po príchode mužov zákona na miesto činu sa odohrala scéna ako z akčného filmu. Zlodeji sa vydali na útek, pričom svoje audi použili ako zbraň a doslova si ním prerážali únikovú cestu. Policajti sa rozhodli pre razantný zákrok, spustili streľbu, pričom oboch páchateľov zasiahli do hlavy. Ján Golis († 42), údajný šéf bankomatovej mafie, zomrel na mieste. Jeho komplic Martin Krajčovič (34), prezývaný Vrecko, skončil v nemocnici.
Z pokojného spánku obyvateľov Opoja vytrhli výstrely a treskot narážajúcich áut. To trnavskí policajti zasahovali proti dvom mužom v kuklách, ktorí sa pokúšali ukradnúť Škodu Fabiu. Ako sa neskôr ukázalo, predpoklad polície sa potvrdil a zlodeji boli známou firmou. Muži zákona mali opäť čo do činenia s údajným šéfom bankomatovej mafie Jánom Golisom († 42) a jeho komplicom Martinom Krajčovičom (34).
Prerážali si únikovú cestu
Keď policajti dorazili na miesto činu, podozriví muži v kuklách akurát naskakovali do svojho čierneho audi a následne sa v jednosmerke vyrútili na policajné auto. „Po prvom náraze sa im nepodarilo preraziť si cestu, tak vozidlo zacúvalo a opätovne ďalším nárazom odhodilo stojace policajné vozidlo,“ opísal priebeh drámy policajný prezident Tibor Gašpar. Vtedy sa už na ulicu dostavila aj druhá hliadka a snažila sa zlodejov zastaviť. Dvojici kriminálnikov to však bolo všetko jedno a rozhodli sa uniknúť za každú cenu. Bez zaváhania trikrát vrazili aj do druhého policajného auta. Po druhom náraze sa hliadke podarilo z auta vyskočiť a okamžite začala strieľať. Oboch páchateľov policajti pri streľbe zasiahli do hlavy. O pár desiatok metrov ďalej už však audi skončilo zapichnuté v živom plote. „Vystúpili von. Spolujazdec Martin si ľahol na zem a polícii sa vzdal ako prvý. Šofér Ján chcel preskočiť plot domu a ujsť, no zranenia mu to nedovolili,“ dokončil opis mimoriadnej udalosti Gašpar s dôvetkom, že policajti privolali sanitku a mužom poskytli prvú pomoc.
Smrtiaca guľka
Údajný šéfb bankomatovej mafie Golis niekoľkým ranám na mieste podľahol. Martinovi guľka len preletela okolo hlavy a je mimo ohrozenia života. „Boli sme v nemocnici. Dostali sme sa cca 10 metrov od izby, kde leží. K nemu nás však nepustili,“ povedal jeho príbuzný. „Na vozidle páchateľov je viacero striel, ktoré poškodili sklo, motorovú a zadnú časť vozidla, takže sa pravdepodobne strieľalo aj na osoby,“ uviedol Gašpar s tým, že polícia im v aute našla nástroje na vykrádanie áut. Ľudia z ulice, na ktorej sa strieľalo, sú v šoku. „Bolo to hrozné. Práve som bola hore, keď som počula strašné nárazy, streľbu a veľký krik. Vyzeralo to ako z akčného filmu,“ hovorí vystrašená Anna (62). Pri incidente sa zranil aj jeden policajt. Keďže auto bolo použité ako zbraň, podľa kompetentných mali policajti právo strieľať, avšak konečné slovo bude mať Inšpekcia Ministerstva vnútra SR.
Z bossa sa stal zlodej fabií
Matej Snopko, bývalý kriminalista
- Keď bola mela, narážali do seba autá a trieľalo sa, tak mu guľkou trafili do hlavy. Podľa mňa to nebol žiadny úmysel policajta. Pokiaľ ide o to, že údajný šéf mafie teraz kradne fabie, tak kriminálnik je kriminálnik, a keď niečo môže ukradnúť, tak to aj ukradne. Pre nich to je spôsob života. Druhá vec je, že nie vždy sú mafiáni v dobrej finančnej kondícii. Voľakedy to bol veľký boss a momentálne mohol byť na úrovni poberača sociálnych dávok, pretože tým klasickým zločincom sa tu darí čoraz menej.
Ako vyčíňala bankomatová mafia
Išlo o organizovanú zločineckú skupinu, ktorá sa preslávila neobvyklou metódou krádeží peňazí z bankomatov. Pomocou kradnutých luxusných áut, napríklad značiek Porsche a Audi, reťazami vytrhávali bankomaty zo stien. Na zničenie pachových stôp mal gang používať korenie a „ježkov“ na prepichnutie pneumatík prenasledovateľov zo strany polície. Zbrane pri tejto trestnej činnosti nikdy nepoužili. Najmä v roku 2010 mal gang ukradnúť až 25 bankomatov s hotovosťou 280-tisíc eur. Škoda, ktorú spôsobili, je odhadnutá na 1,7 milióna eur.
Lupičov nedokážu odsúdiť
Máj 2014
Trojicu údajných členov bankomatovej mafie vzal Okresný súd Trnava do väzby. Vyhovel tak generálnemu prokurátorovi, ktorý žiadal ich vzatie do väzby pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti a úteku. Obvinení sa odvolali.
November 2015
Inú časť procesu mali na stole aj sudcovia v Bratislave. Okresný súd Bratislava I vtedy členom bankomatovej mafie vymeral tresty. Martin Kostínek, Martin Krajčovic a Marek Danihel dostali 10 rokov. Jánovi Golisovi vymeral 12 a pol roka vo väzení s najvyšším stupňom stráženia.
August 2016
Trnavský krajský súd prepustil mužov obvinených v prípade bankomatovej mafie zo súdnej väzby na slobodu. O ich sťažnosti proti väzobnému stíhaniu rozhodol neverejne.
November 2017
Prípad bankomatovej mafie sa bude pred súdom prejednávať opäť od začiatku. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave, ktorý zrušil prvostupňový rozsudok v plnom rozsahu. Odvolací senát totiž zistil závažné procesné pochybenia v konaní sudcu, ktorý vo veci rozhodol.