Taká bola ústna dohoda medzi západom a Sovietskym zväzom v roku 1990 po páde železnej opony. Aspoň podľa odtajnených dokumentov, ktoré teraz zverejnili.
Komunistický blok sa rozpadol začiatkom 90. rokov, Nemecko sa zjednotilo v októbri 1990 a Varšavská zmluva, obranný pakt východného bloku a protipól NATO, sa rozpadol vo februári 1991. Český portál echo24.cz upozornil, že teraz vyšli najavo dokumenty, podľa ktorých sovietska strana tieto kroky podmieňovala tým, že postkomunistické krajiny sa hneď nepohrnú do NATO. Vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov však o tomto bol uisťovaný len ústne, no aj tak to malo veľký vplyv na výsledky rokovaní.
„Dokumenty ukazujú, že medzi rokmi 1990 a 1991 viacero štátnikov zvažovalo a odmietalo členstvo stredo- a východoeurópskych štátov v NATO,“ uviedli podľa portálu Svetlana Savranskaya a Tom Blanton, ktorí pracujú v Národnom bezpečnostnom archíve univerzity Georgea Washingtona. Sovieti pritom uistenia mali dostávať od vtedajších najvyšších štátnikov ako boli americký prezident George Bush, nemecký kancelár Helmut Kohl či britská premiérka Margaret Thatcherová. Všetko sa malo zmeniť až nástupom administratívy prezidenta Billa Clintona v roku 1994. Následne v roku 1999 do NATO vstúpili Česko, Maďarsko a Poľsko, Slovensko sa pripojilo v roku 2004.