Zatiaľ čo niektorí výrobcovia si vstúpili do svedomia, iné firmy na rozdiely na prvý pohľad v rovnakých výrobkoch, majú naďalej aj bizarné argumenty. EÚ na nich tlačí, aby s výrobou tovarov dvojakej kvality prestali a nedodávali na náš trh šmejdy.
Téma, ktorú na začiatku roka rozvíril premiér Robert Fico (53), zaujala nemecký Spiegel. „Bol teplý júlový deň, slovenský premiér Robert Fico si vyzliekol sako a dal priechod svojej zúrivosti. A začal hroziť sankciami. Jeho hnev nesmeroval proti nejakému diktátorovi, ale proti výrobcom pracích práškov či rybích prstov,“ opísal magazín prejav Fica.
Ten v boji proti dvojakej kvalite dokázal so sebou stiahnuť všetky okolité štáty a presvedčiť aj šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, že ide o vážny problém. „Nie je normálne, aby bolo v nemeckom lančmíte bravčové mäso a v tom slovenskom len nejaký separát z kuraťa,“ argumentoval v lete Fico.
Vážna téma
Európska komisia sa po sťažnostiach krajín strednej a východnej Európy, že sú smetiskom západu, začala témou zaoberať vážne. Už jej nebude stačiť výhovorka, že výrobcovia sa len prispôsobujú regionálnym chutiam. Za neférové obchodné praktiky môžu čeliť sankciám.
Spiegel tiež upozorňuje, že výnimky na zloženie budú musieť byť podložené serióznymi vedeckými štúdiami. „Je to prvý krok správnym smerom. Spotrebitelia v nových členských štátoch dvojakú kvalitu vnímajú veľmi negatívne a ak si chcú udržať svoje značky na našich trhoch, musia reagovať na ich požiadavky,“ povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Tá hovorí, že do februára by mala Európska komisia zverejniť spoločnú metodiku, ako potraviny testovať. „Prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy sa už pripravujeme na ďalšie testy,“ dodala. „Vyvinutý tlak priniesol jasné výsledky, pretože časť výrobcov už svoje produkty zjednotila a časť pristúpila k rôznemu označovaniu pre jednotlivé krajiny. Slováci nie sú občanmi druhej kategórie,” povedal premiér R. Fico.
Polepšili sa
„Je úžasné, ako amatérsky konajú tieto spoločnosti. Spoliehajú sa na nepresvedčivé ospravedlnenia, umožňujú podvody a obetujú myšlienku zjednotenej Európy na chamtivosť za zisk,“ citoval Spiegel Achima Feigeho z poradenskej spoločnosti BrandTrust. No napríklad výrobca rybích prstov Frosta vyrovnal podiel mäsa vo výrobkoch. „Argument o regionálnych chutiach je nezmysel. Je len jeden dôvod - aby výroba bola lacnejšia,“ povedal majiteľ Felix Ahlers.
Títo sa polepšili
Rybie prsty Frosta
Firma z Hamburgu sa rozhodla nepoužívať výhovorku o „národných preferenciách,“ ako to robí konkurencia, a zastavila zvyk menší podiel rýb nahradzovať hrubšou vrstvou strúhanky. „Argument o regionálnych chutiach je nezmysel. Je len jeden dôvod použiť menej rýb - aby výroba bola lacnejšia,“ vyhlásil za firmu Felix Ahlers.
Sušienky Leibniz (Bahlsen)
Spoločnosť vyrába sladké sušienky od roku 1891. Zákazníci sa pýtali, prečo sa v Poľsku pridáva do sušienok viac palmového oleja na úkor masla. Spoločnosť na to nevedela odpovedať. Riedenie palmovým olejom pri takej starej receptúre vyzeralo podozrivo. Firma sa preto v lete rozhodla obrátiť kurz a aj v poľskej továrni používa výhradne maslo.
Na týchto tlačia
Produkty reťazca SPAR
Spoločnosť neverí, že výrobky by mali obsahovať tie isté zložky v celej Európe. Jogurty vo východnej Európe majú menej ovocia, aspoň podľa testov v Slovinsku. Navyše rybie prsty sú z tučnejšieho mäsa, vraj preto, že Maďari to tak majú radšej.
Čistiace prostriedky
Už pred časom výrobca pracieho prášku Persil obhajoval menší obsah aktívnych látok tým, že sme zvyknutí prať pri vyšších teplotách. Koncern Procter & Gamble rozdiely v kvalite prostriedku na umývanie riadov v Poľsku a Nemecku obhajoval tým, že Poliaci sú zvyknutí dávať prostriedok priamo na špongiu, zatiaľ čo Nemci uprednostňujú umývať riady v mydlovej vode. Má to tvrdiť štúdia s „reprezentatívnou“ vzorkou 11 ľudí oslovených cez telefón.
Nutella
Nadnárodný čokoládový koncern Ferrero má svojské vysvetlenie na to, že v Maďarsku je v Nutelle menej kakaového prášku ako v Nemecku. Má to súvisieť s „dostupnosťou zdrojov“. Eurokomisárke na ochranu spotrebiteľov Věre Jourovej sa nižší podiel kakaa v Maďarsku snažili vysvetliť aj tým, že Nemci majú v obľube hutnejší celozrnný chlieb.