Druhú sa podarilo vyrobiť zlatníčke Edine Kováčovej (18) zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Hodruši-Hámroch (okr. Žarnovica). Originálny náhrdelník, ktorý bol súčasťou rubínového setu, sa od roku 1918 považuje za stratený.
Šperk cisárovnej Sissi sa skladá z celej súpravy, ktorú okrem náhrdelníka tvorí čelenka a brošňa. Originál je však stratený už takmer sto rokov. „Bol prerobený a v takejto podobe ho dostala na 25. výročie sobáša od svokry,“ vysvetlila Edina (18). Zaujímavosťou však je, že cisárovná šperky veľmi neobľubovala, keďže veľa športovala a zavadzali jej. Pri hľadaní informácií o šperku zistila, že kópia sa nachádza vo Viedni. So zástupcom riaditeľa školy Dušanom Zliechovcom a spolužiakom Maťom preto vycestovali do Rakúska.
Podmienky v múzeu však boli prísne, a tak si študenti nemohli vystavený náhrdelník v sklenej vitríne odfotografovať, len si urobiť jeho skicu. Kreslili si v mierke jednotlivé segmenty, z ktorých je zložený. „Podľa týchto obrázkov vyrobili modely do špeciálnej modelovacej plastovej hmoty. Potom sa tie segmenty odliali do striebra. Následne sa opracovali a do nich sa osádzali zirkóny a rubíny z Ameriky, ktoré boli na mieru obrúsené,“ vysvetlil Zliechovec s tým, že dokonalá replika je nepredajná. „Je to duševné vlastníctvo našej školy,“ dodal.
Cisárovná sŕdc
Vojvodkyňa Alžbeta Bavorská, ktorú rodičia a súrodenci prezývali Sissi, prišla na svet vo vianočný večer roku 1837. Ako 15-ročná padla do oka rakúskemu cisárovi Františkovi Jozefovi I. V 60. rokoch 19. storočia Alžbetu považovali za najkrajšiu panovníčku na svete. Preslávila sa ako skvelá jazdkyňa.
Držala prísne diéty a neustále cvičila. Veľmi si zakladala na svojich vlasoch. V júli 1898 podnikla cestu do Švajčiarska. Počas nej ju v Ženeve prepadol taliansky anarchista Luigi Lucheni, ktorý na Sissi spáchal atentát. Sissi vo filmovej podobe stvárnila herečka Romy Schneider.
Edinin šperk v číslach
Materiálna hodnota: vyše 1 500 €
Čas zhotovovania: 2 mesiace
Váha: 200 g