IAAF mala dnes buď prijať verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) o tom, že olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro je čistý, alebo dopingovú kauzu posunúť v odvolacom konaní na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.
Tóth ale musí na verdikt čakať minimálne ďalšie dva dni – do 20. decembra. "Aj keď to vyznieva ako déja vu, chcem týmto informovať médiá a verejnosť o ďalšom postupe v mojom prípade. Dnes, v pondelok 18. decembra, IAAF doručila Slovenskému atletickému zväzu list, v ktorom len stroho informuje o predĺžení lehoty na vyjadrenie sa v mojom prípade o dva dni, keďže doteraz nedostala vyjadrenie svojho panela expertov – IAAF Doping Review Board. V liste je uvedené, že hraničný termín, do ktorého sa musia vyjadriť, je 20. december 2017. Nezostáva nám teraz nič iné, len počkať do stredy," uviedol Tóth vo svojom stanovisku.
Prípad teda stále nie je definitívne ukončený. Ak sa IAAF a jej panel expertov nestotožní s vysvetleniami poskytnutými Tóthom, ktoré DK SAZ akceptovala, môže sa riadiaci orgán svetovej atletiky ešte obrátiť na Športový arbitrážny súd (CAS) do Lausanne. Pôvodne sa IAAF mala vyjadriť už v nedeľu 3. decembra do polnoci, keď uplynula 45-dňová lehota, no v rámci svojich pravidiel využila možnosť predĺženia lehoty o ďalšie dva týždne.
Disciplinárna komisia SAZ vedená Ivanom Čillíkom na zasadnutí 4. októbra 2017 v Bratislave rozhodla, že Matej Tóth neporušil antidopingové pravidlá a zrušila mu dočasný dištanc, ktorý mu v júni udelila IAAF. Disciplinárka šesť týždňov od svojho prvého zasadnutia skúmala expertízy dodané Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016. Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 – 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca. Na základe tejto jedinej odchýlky, navyše len tesnej, experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu. Podľa ich názoru Tóth pravdepodobne manipuloval s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód (autológna transfúzia).
DK SAZ preskúmala nielen Tóthom dodaný 250-stranový dokument s 25 prílohami od 7 odborníkov v oblasti hematológie a metabolomiky zo 6 krajín, ale nechala si vypracovať vlastné posudky.