"Bol to rozsiahly útok, ktorý stál miliardy a priamo zodpovedná je Severná Kórea," napísal Tom Bossert, poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre vnútornú bezpečnosť, v článku zverejnenom podľa agentúr Reuters a DPA v noci na utorok na stránke denníka Wall Street Journal.
Každý, kto ohrozuje Spojené štáty, bude bratý na zodpovednosť, pohrozil Bossert, označiac "zlomyseľné správanie" medzinárodne izolovanej KĽDR za stále viac "nehoráznejšie". "Toto obvinenie nevznášame ľahkomyseľne. Je založené na dôkazoch. S našimi zisteniami nie sme sami," konštatoval Bossert bez uvedenia podrobností.
Už krátko po vlne útokov experti z renomovaných spoločností Symantec a Kaspersky Lab zaoberajúcich sa kybernetickou bezpečnosťou uviedli, že časť kódu použitá v jednej z prvých verzií malvéru WannaCry je zhodná s tou, akú používa aj skupina Lazarus Group. Tá je podľa mnohých počítačových odborníkov platformou severokórejských hackerov, ktorí podnikajú opakované útoky za účelom získania finančných prostriedkov. Skupine Lazarus je pripisovaná séria počítačových útokov okrem iného na spoločnosť Sony Pictures v roku 2014 a centrálnu banku Bangladéša, pri ktorej bolo minulý rok ulúpených 81 miliónov dolárov. Severná Kórea však obvinenia z podpory tejto skupiny odmietla.
Vydieračský vírus WannaCry zablokoval v máji napadnuté počítače a za ich opätovné sprístupnenie požadoval výkupné 300 dolárov vo virtuálnej mene bitcoin. Postihnuté boli najmä súkromné osoby, ale aj veľké spoločnosti ako Deutsche Bahn a Renault alebo britský zdravotnícky systém NHS.