Ten by sa mal vyjadriť k tomu, či Rybanič tým, že dokázal kšeftovanie Kaliňáka s Ladislavom Bašternákom, nenapĺňa status whistleblowera, teda človeka, ktorý za hranou zákona poukázal na možnú trestnú činnosť politických špičiek.
Asistentovi poslanca Jozefa Rajtára Rybaničovi hrozí 3 až 8 rokov väzenia. Jeho prípad rieši Okresný súd v Bratislave a Rybaničov advokát Marek Para ho požiadal, aby sa obrátil na Súdny dvor EÚ so žiadosťou preskúmať, či Rybanič spĺňa kritériá pre whistleblowera. „Vzniká tu kolízia verejného záujmu na odhaľovanie trestnej činnosti a určitého konania osoby, ktorá sa dozvedela informácie v postavení zamestnanca. Ciele EÚ v boji proti korupcii sú na takej úrovni, aby vylučovali trestnú zodpovednosť,“ povedal Para.
„Mali by sme si jasne povedať, o čo tu ide,“ myslí si Rybanič. Žiadosť o výklad môže podať len sudca a je na jeho zvážení, či to treba. „Súdny dvor podáva stanoviská k výkladu práva EÚ. Na základe žiadosti poskytne našemu súdu stanovisko. Sudca tento výklad pri rozhodovaní použije," vysvetlil právnik Marek Benedik.
Zákon o whistleblowingu platí od roku 2015. Ministerstvo vnútra tvrdí, že Rybaniča sa netýka. „O whistleblowing by v tomto prípade išlo, keby takto získané pravdivé informácie posunul banke, finančnej polícii alebo prokuratúre. To sa nestalo,“ reagoval Kaliňákov rezort. Para oponuje tým, že by vec aj tak skončila na NAKA priamo pod Kaliňákom. Súd napokon odročili na 1. marca, ale nie z tohto dôvodu. Obhajoba považuje sudkyňu Ivetu Willantovú za zaujatú, o sťažnosti musí rozhodnúť krajský súd.
Kto je whistleblower
Človek, ktorý pri svojej práci narazí na závažné informácie či podozrenia a vo verejnom záujme ich zverejní a vystaví sa tým sám riziku stíhania. Whistleblower (informátor) má vo viacerých krajinách zákonom garantovanú ochranu.
Rybaniča môžu oslobodiť
Daniel Ellsberg - v roku 1971 vydal tajný spis, ktorý preukázal, ako americké vlády systematicky klamali o svojich zámeroch vo vojne vo Vietname.
Mark Felt - agent FBI, ktorý vynášal novinárom informácie o zapojení prezidenta R. Nixona do kauzy Watergate.
Julian Assange - jeho server WikiLeaks umožnil zverejniť tajné dokumenty, ktoré poukázali na neprávosti páchané v Iraku či Afganistane.