Keď budete chcieť v budúcom roku spotrebný úver, bude vám musieť zostať určitá rezerva. Má to zabrániť tomu, aby ste sa v budúcnosti dostali do situácie, keď nebudete mať na splátky. Odborník však radí požičiavať si, až keď to vážne potrebujete. Každé euro od banky totiž treba vrátiť.
Od začiatku budúceho roka budú musieť komerčné banky prísnejšie posudzovať ľudí, ktorým dajú úver. „Nové pravidlá pre poskytovanie úverov budú pre banky povinné,“ upozornila hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Vráblik Solčányiová. Hlavná zmena je v tom, že žiadateľovi na úver bude musieť zostať po splatení pôžičiek rezerva. „Spotrebné úvery obyvateľstva ku koncu októbra tohto roka presiahli úroveň 5 miliárd eur,“ vysvetlila analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Ako doplnila, medziročne vzrástli až o 13 %. Výrazne vzrástlo naše zadlženie aj pri hypotékach. „Slovensko je v rámci Eurozóny najrýchlejšie zadlžujúca sa krajina. A NBS ako regulátor na to musí reagovať,“ vysvetlil Maroš Ovčarik z portálu Finančný Kompas. Podľa odborníka na financie väčšina opatrení smeruje k tomu, aby ľudia boli pripravení splácať prípadné zvýšené mesačné splátky vplyvom zvyšovania úrokových sadzieb.
Prečo sa viac zadlžujeme
Jana Glasová, analytička Poštovej banky
Podpisuje sa pod to predovšetkým priaznivá ekonomická situácia, klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úroky, čo vedie k tomu, že čoraz viac ľudí môže premýšľať napríklad aj nad novým bývaním.
Zmena v Spotrebných úveroch
Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska
Najvýznamnejšou zmenou je požiadavka, aby žiadateľovi o spotrebiteľský úver zostala istá rezerva z jeho príjmu. Táto rezerva je stanovená na 15 % rozdielu medzi príjmom a životným minimom. Rezervu zvýšia postupne Od 1. júla 2018 sa táto rezerva zvýši na 20 %, rovnako ako pri úveroch na bývanie
Pozor na výšku úrokov
Maroš Ovčarik z portálu Finančný Kompas
Sprísňovanie pravidiel pre spotrebné úvery je logickým pokračovaním sprísňovania poskytovania hypoték. Aj preto, že niektoré sprísnené hypotekárne opatrenia by mohli banky obchádzať práve cez spotrebné úvery.
Najlepšie je nepožičiavať si
Na bežnú spotrebu je, samozrejme, vždy finančne výhodnejšie si radšej nasporiť, ako ju financovať z úveru. Pretože takto sa spotreba vždy predraží minimálne o úroky, ktoré musíme platiť. Okrem toho opakovaným čerpaním takýchto úverov sa vystavujeme riziku nesplácania. Zároveň platí, že čím dlhšie máme požičané peniaze, čím je dlhšia splatnosť úveru, tým viac preplatíme na úrokoch banke.
Ponuky si porovnajte
Pôžičky sa dnes ponúkajú s úrokovou sadzbou priemerne 9 %. Treba si dať preto pozor, aby minimálna úroková sadzba nebola výrazne horšia, ako je trhový priemer.