Jednému z výrobcov, spoločnosti Cimbaľák, však bola okamžite pozastavená platnosť ochrannej známky. Na tlačovej besede to vo štvrtok o výsledkoch kontroly Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR povedala vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). Potravinová správa testovala Spišské párky deviatich značiek.
"V prípadoch, kde došlo k pochybeniam výrobcov v neprospech spotrebiteľa, začne ŠVPS SR správne konanie a spoločnosti budú musieť bezodkladne zrealizovať nápravné opatrenia," povedala Matečná a pripomenula, že kontroly budú pokračovať. Výrobca podľa nej musí vedieť zabezpečiť kvalitu a zloženie prémiového výrobku a nemôže si dovoliť nedodržiavať receptúru. "Ochrana spotrebiteľa je pre nás na prvom mieste," zdôraznila Matečná.
ŠVPS SR pre kombináciu viacerých závažných porušení okamžite pozastavila spoločnosti Cimbaľák ochrannú známku Zaručená tradičná špecialita - Spišské párky. Vo výrobku bol nižší podiel čistej svaloviny a košenilová červená farba. Firma nebude môcť vyrábať tento výrobok až do času, kým nepreukáže, že pracuje podľa stanovenej receptúry. Jej Spišské párky budú stiahnuté z trhu. Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš v tejto súvislosti uviedol, že posúdia rozsah porušení a zavádzania spotrebiteľa a výrobca sa môže odvolať voči výsledku. K možnej výške pokuty v správnom konaní sa nevyjadril. Výrobca sa bude môcť opäť uchádzať o ochrannú známku a kontrola ukáže, či mu ju pridelia.
Ďalej z výsledkov kontroly vyplynulo, že tri výrobky, a to Baron od Púchovského mäsopriemyslu, Tesco od Púchovského mäsopriemyslu a Billa od Taurisu spĺňali parametre receptúry. Malé pochybenia boli vo výrobku spoločnosti Maroš (nižší obsah tuku a viac mäsovej zložky, ako stanovuje receptúra) a vo výrobku od Mecom Lučenec (stopové prvky sóje). Inšpektori zistili jedno závažné pochybenie (košenilové farbivo) vo výrobku z firmy Berto a nižší počet čistej svalovej bielkoviny a stopové stopy sóje u dvoch výrobkov z Mecom Lučenec. "Išlo o úroveň limitu detekcie laboratória a pravdepodobne k nemu došlo v procese výroby alebo prostredníctvom pridávaných surovín, ktoré boli do Spišských párkov použité," konštatoval Bíreš.