To v spolupráci so Štátnym veterinárnym a potravinovým ústavom vypracovalo analýzu, ktorá už ukázala výraznejšie rozdiely. Zatiaľ čo traja výrobcovia prešli bez problémov, jeden sa musí rozlúčiť s ochrannou známkou.
Spišské párky musia mať minimálne 10 % čistej svalovej bielkoviny z celkových minimálne 80,2 % mäsa. Prvou analýzou, ktorú prezentoval Test magazín, neprešiel ani jeden z deviatich výrobcov. Teraz ministerka Gabriela Matečná informovala, že podľa ich vlastných testov sú v poriadku traja z nich. „Všetky vzorky boli bezpečné. V prípadoch, kde došlo k pochybeniam výrobcov, začneme správne konanie a spoločnosti budú musieť zrealizovať nápravné opatrenia,“ povedala Matečná s tým, že udelia aj pokuty.
Najhoršie dopadli párky spoločnosti Cimbaľák, ktorej pozastavili ochrannú známku a stiahnu ich z trhu. „Vo výrobku bol nižší podiel čistej svaloviny a košenilová červená farba,“ odôvodnili. Konateľ Juraj Cimbaľák tvrdí, že denne vyrábajú niekoľko ton spišškých párkov a farbivo košenila nepridávali úmyselne.
Ako dopadol test ministerstva
Výrobky, ktoré spĺňali receptúru
- Baron, Púchovský mäsový priemysel
- vlastná značka Tesco, Púchovský mäsový priemysel
- vlastná značka Billa, Tauris
Výrobky, ktoré majú malé pochybenia
- Mecom Lučenec (stopové prvky sóje)
- Maroš Trenčín (nižší podiel tuku ako v receptúre - viac mäsa, ako malo byť)
Výrobky s jedným vážnejším pochybením
- Mecom Lučenec 2x (nižší podiel čistej svalovej bielkoviny a stopové zvyšky sóje)
- Berto (košenilové farbivo E120 - mal najvyšší podiel čistej svaloviny - mäsa)
Výrobok, ktorý má dve závažné pochybenia
- Cimbaľák (najnižší podiel čistej svalovej bielkoviny a obsah červeného farbiva E120)