Aktualizované výsledky, ktoré na svojej webovej stránke v piatok zverejnil týždenník Politico, potvrdili, že sa prívrženci jednotného Španielska, promadridská strana Občania (Ciutadans), stali najsilnejšou stranou v predčasných voľbách. Získali 37 kresiel v 135-člennom parlamente. Ich víťazstvo má však podľa AP trpkú príchuť, pretože na druhom a treťom mieste sa umiestnili separatistické frakcie (obe s viac ako 30 kreslami), ktoré sú teda skutočnými víťazmi.
Strana zosadeného premiéra Carlesa Puigdemonta - Spoločne pre Katalánsko (JxCat), Republikánska ľavica Katalánska (ERC) spolu s ďalšou menšou secesionistickou stranou ovládli regionálny parlament v Barcelone. Parlamentná väčšina im teda umožní rokovať o vytvorení vlády. Avšak ich minulosť naznačuje, že to nebude jednoduché. Hlasovanie sprevádzala rekordne vysoká, až 82-percentná účasť voličov.
Na čele Katalánska, bohatého regiónu na severovýchode krajiny, s osobitnou kultúrou a jazykom, stál donedávna so svojou vládou premiér Carles Puigdemont, ktorý 1. októbra zorganizoval referendum a inicioval proces odtrhnutia sa od Španielska. Tento krok však následne vyvolal ústavnú krízu. Konzervatívnu vládu španielskeho premiéra Mariana Rajoya to viedlo k rozpusteniu regionálneho parlamentu v Barcelone, nastoleniu kontroly zo strany Madridu a vypísaniu nových regionálnych volieb. Puigdemont a jeho štyria ministri utiekli do Bruselu, niekoľko ďalších členov jeho kabinetu bolo zatknutých.