Je však veľmi lokálne a priestorovo variabilné, uviedol v nedeľu Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Hlavným problémom vo vyšších polohách je previaty nový sneh zo snežení za posledné dni, celkovo desať až 30 centimetrov. Ten je uložený na záveterných svahoch, pod sedlami, v terénnych depresiách, žľaboch a muldách vo forme menej stabilných snehových dosiek, vankúšov a prevejov. "V týchto miestach je možné mechanicky uvoľniť lavínu pri dodatočnom zaťažení. V nižších a stredných polohách je zas problémom oteplenie a nočný dážď, až do výšky 1800 metrov. Ojedinele je možný aj zosuv spontánnych mokrých splazov a malých lavín," upozornil Kyzek.
Nedeľné ráno bolo na horách zamračené, hmlisto a na severe s dažďom, od 1800 až 2000 metrov so snežením. Po prechode teplého frontu sa výrazne oteplilo, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus piatich až do štyroch stupňov Celzia. Vo vysokých polohách fúkal búrlivý severozápadný vietor až víchrica o sile 15 až 25 metrov za sekundu, v nárazoch v Tatrách 25 až 38 metrov za sekundu.
Za posledných 24 hodín pripadlo vo vysokých polohách do päť centimetrov nového snehu, na severnej strane Tatier to bolo päť až desať centimetrov. Na staršom, spevnenom a zamrznutom povrchu snehu sa celkovo nachádza do desať až 35 centimetrov novšieho snehu, ktorý je uložený na záveterných svahoch, v terénnych depresiách, žľaboch a pod stenami vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov. Na exponovaných miestach nad pásmom lesa je novší sneh odfúknutý až na tvrdý zľadovatený povrch. Vplyvom dažďa tvorí povrch snehu v polohách od 1500 do 2000 metrov poľadovica.