Lehota na realizáciu záverov súdu uplynie v piatok 29. decembra. Slovinskí predstavitelia avizovali, že ich krajina začne napĺňať verdikt hneď po tomto termíne, od 30. decembra. V oboch krajinách sa objavili obavy zo zrážok medzi políciou a rybármi, píše agentúra DPA. Podľa šéfa slovinskej diplomacie, citovaného agentúrou STA, existujú dve možnosti: buď Európska komisia zažaluje členský štát EÚ, alebo členský štát nahlási komisii, že podal žalobu, po čom EK preskúma, či došlo k porušeniu práva Únie.
Komisia sa najskôr pokúša o sprostredkovanie dohody, ak však táto snaha nie je úspešná, môže pristúpiť k žalobe sama alebo ponechať na poškodenom členskom štáte, aby sa obrátil na súdny dvor EÚ. Táto procedúra trvá tri až štyri mesiace, "preto predpokladáme, že žaloba by mohla byť podaná na jar", povedal Erjavec po pracovnej schôdzke, ktorú ohľadom arbitráže zvolal premiér Miro Cerar.
Medzinárodný arbitrážny tribunál so sídlom v holandskom Haagu 29. júna okrem iného rozhodol, že Slovinsko by malo mať priamy prístup k medzinárodným vodám Jadranského mora. Chorvátsko, v ktorého prospech zasa tribunál rozhodol pri vytýčení pozemnej hranice, sa z arbitrážneho konania stiahlo ešte v roku 2015 pre porušenie jeho zásad slovinskou stranou a verdikt pokladá za neplatný. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, ktorý o záležitosti rokoval so slovinským partnerom Cerarom naposledy len pred týždňom (19. decembra), varoval, že žiadne rozhodnutie nemožno uskutočniť jednostranne a že Chorvátsko bude brániť svoje územie.
Cerar v stredajšom vyjadrení žiadal realizáciu arbitrážneho rozhodnutia bez akýchkoľvek podmienok. "Je to medzinárodný záväzok pre Slovinsko, ako aj pre Chorvátsko," zdôraznil. "Nie je to niečo, pri čom sa môžete rozhodnúť, či to urobíte, alebo nie, ale niečo, čo vykonať musíme," citovala ho DPA.