Jednotka tak získala najvyššiu sledovanosť svojho programu mimo športu od decembra 2015. Historické kostýmy, veľkolepé scény, prekrásne budovy a herecké obsadenie z viacerých krajín zapôsobili na diváka. Dvojdielny film vznikol v koprodukcii štyroch verejnoprávnych televízií. Čo si o úspechu tohto projektu myslia odborníci?
Mária Terézia sa pre väčšinu Slovákov stala legendou už, keď sme sa o nej učili v dejepise. Svojimi reformami rakúsko-uhorskú monarchiu vrátila medzi najvyspelejšie európske mocnosti. Aká bola mocná cisárovná v súkromí? Aj toto sa pokúsil odhaliť dvojdielny film, ktorý divákom okrem histórie ponúkol v prvom rade výpravné predstavenie plné reálneho historického prostredia. Takéto dielo u nás nevzniklo už celé desaťročia. Na filme spolupracovali slovenská RTVS, Česká televize, rakúska ORF a maďarská MTVA.
Vznikol k 300. výročiu narodenia panovníčky. Prvú časť si v pondelok 25. decembra nenechalo ujsť 772 000 divákov v cieľovej skupine nad 12 rokov a sledovanosť druhej časti v utorok 26. decembra bola ešte vyššia – pozrelo si ju 789 000 divákov! Jednotka týmto dosiahla najvyššiu sledovanosť svojho programu mimo športu od decembra 2015.
Zatiaľ odvysielanú prvú časť videlo v Rakúsku vyše 1,1 milióna ľudí. „Som nesmierne rád, že RTVS pripravila zaujímavo spracovaný historický film, ktorý zaujal širokospektrálne publikum,“ vyjadril sa generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Dvojdielny film končil korunováciou Márie Terézie, ona však následne sedela na tróne 40 rokov. Dočkáme sa teda pokračovania? Podľa hovorkyne RTVS Eriky Rusnákovej zatiaľ takéto plány nie sú.
Nakrúcanie v Bratislave
- Natáčali v autentických priestoroch Dómu svätého Martina a skoro v rovnakom dátume, v ktorom sa konala aj historická korunovácia Márie Terézie.
- 12-hodinového nakrúcania v horúcom letnom počasí sa zúčastnilo 220 komparzistov v dobovom oblečení s parochňami.
- Účinkujúcich obliekalo 13 kostymérok, pripravovalo 24 umeleckých maskérov z Bratislavy, Brna a Prahy.
- 200-členný medzinárodný štáb realizoval nakrúcanie.
- Korunu mal štáb na natáčanie požičanú od organizátora Korunovačných slávností v Bratislave.
Pozreli sme sa na naše dejiny
Sylvia Porubänová, sociologička
Film zaujal, lebo aj keď sme malý národ, je to pre nás návrat ku koreňom veľkej ríše. Byť súčasťou veľkej ríše je atraktívne, už nás neťaží pocit, že sme utláčaným národom. To, že sa už na históriu vieme takto pozrieť, je dôkazom našej autonómie a sebavedomia. Mária Terézia má budovaný kult ako inovátorka a moderná panovníčka. Film bol vhodne načasovaný na vianočné obdobie.
Chcelo by to pokračovanie
Mária Holubová, odborníčka na dynastickú politiku
Žien/panovníčok nebolo v histórii až tak veľa. Mária Terézia bola doteraz vo filmovej tvorbe dosť opomenutá. Reformami zachránila monarchiu a jej manžel urobil pre Slovensko naozaj veľa. Začal budovať manufaktúry, rozvíjal baníctvo a pozdvihol význam Prešporku. Film sa veľmi podaril výberom hercov. Samozrejme, že tam boli aj vtipné situácie nezodpovedajúce realite, ale treba si uvedomiť, že to nie je dokument. Dávam mu jednotku. Som rada, že sme sa na taký projekt zmohli a chcelo by to ešte pokračovanie z ďalšieho obdobia života tejto zaujímavej ženy.
Boli v ňom historické nepresnosti
Oliver Andrásy, moderátor, režisér
Z komerčného hľadiska môžem film dobre hodnotiť. Ako milovník histórie som však až tak spokojný nebol. Film mal mnoho zbytočných bulvárnych prvkov, ktoré ak by tam neboli, o nič by sme neprišli. Okrem toho v ňom bolo viacero historických nepresností, ktoré však 99 % divákov nepostrehlo. Skôr som očakával životopisný príbeh.
Významná panovníčka
* 13. máj 1717
† 29. november 1780
1736
- sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, s ktorým mala 16 detí. Z toho 11 dcér a 5 synov.
Vlády
- sa ujala ako 23-ročná a za uhorskú kráľovnú ju korunovali v bratislavskom Dóme sv. Martina v r. 1741.
Jazyky
- okrem nemčiny plynulo hovorila po taliansky, francúzsky, španielsky a latinsky.
20
- s nástupom na trón získala celkovo dvadsať titulov, bola rakúskou arcivojvodkyňou, vojvodkyňou lotrinskou, vojvodkyňou toskánskou, českou kráľovnou či markgrófkou moravskou.
Zaviedla reformy
- začala budovať silnú armádu, ustanovila povinnosti poddaných voči zemepánom, zakladala manufaktúry.
- zaviedla povinnú školskú dochádzku a očkovanie proti chorobám.
- zrušila telesné tresty a stredoveké mučenie.
- vydala občiansky zákonník, vďaka ktorému si boli všetci občania pred súdmi rovní a aj poddaný mal právo na obhajcu.