V bilančnom rozhovore pre TASR to povedal predseda Národnej rady (NR) SR a šéf SNS Andrej Danko. Ten ešte na jar avizoval, že už na jeseň bude pripravená nová úprava majetkových priznaní a že si to berie pod svoju taktovku. Napokon k zriadeniu pracovnej skupiny došlo až v októbri. "Ja ako osoba som zaplatil státisíce až milióny na odvodoch a daniach. Nemám problém sa s vami baviť, aký mám majetok, a to sa odzrkadľuje aj v mojom majetkovom priznaní. Samozrejme, že v kuloároch NR SR cítiť rôzne záujmy," pripustil Danko.
Zároveň deklaroval, že SNS je pripravená na to, aby sa zlepšila identifikácia majetku. "Zákon hovorí aj o povinnosti napr. manželiek či osôb v spoločnej domácnosti podávať majetkové priznania, čo sa vôbec nedodržiava," uviedol.
Uvedená pracovná skupina, ktorá má pripraviť zmenu zákona o konflikte záujmov vrátane prísnejších majetkových priznaní, prvýkrát rokovala v novembri. Jedenásťčlennú skupinu vedie podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD). "Bolo to úvodné stretnutie, na ktorom sa členovia zoznámili s tým, čo sa v danej oblasti doteraz urobilo. Každý dostal pracovné znenie materiálu s návrhmi legislatívnych úprav, zároveň sme požiadali Parlamentný inštitút o vypracovanie komparatívnej analýzy, ako je táto problematika upravená v iných krajinách," uviedol Glváč. Členovia komisie podľa jeho slov dostali čas na predloženie pripomienok a svojich návrhov tak, aby určili, ktorými sa má skupina zaoberať prioritne a sekundárne.
Okrem Glváča sú v skupine Miroslav Číž, Dušan Jarjabek (obaja Smer-SD), predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál a Peter Kresák (Most-Híd). Opozíciu zastupoval Martin Poliačik ešte ako predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, pod ktorý ústavný zákon spadá. Ďalej je tam Veronika Remišová z OĽaNO, Peter Pčolinský (Sme rodina), Miroslav Beblavý (nezaradený) a Ján Kecskés z ĽSNS.
Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.