V Bratislave sa tešil veľkej popularite a riešil kuriózne i závažné prípady. Jeden taký mal na stole aj na Vianoce v roku 1940, keď dvaja lupiči prepadli a pre 1 300 korún zabili v dome 75-ročnú Teréziu. Šikovný komisár odhalil vrahov ešte do Silvestra! Na rozdiel od presláveného filmového kriminálneho vrchného radcu Vacátka zo seriálu Hříšní lidé města Pražského bol Šétaffy skutočný. V tomto roku si pripomíname 120. výročie od jeho narodenia a 40. rokov od úmrtia.
Životný osud talentovaného Šétaffyho bol pohnutý. Pracoval ako lesník a pri jednej z poľovačiek sa zoznámil s policajným prezidentom, ktorý mu ponúkol miesto na polícii v Bratislave. Nastúpil tam v roku 1920. Tajomstvo jeho úspechu spočívalo v komunikácii, pozorovacom talente a psychológii. Na tú dobu používal netradičné metódy pri vyšetrovaní a dokonca sa aj prezliekal do rôznych kostýmov. „Mal povesť dôsledného a nekompromisného kriminalistu. Ľudia z podsvetia ho považovali za korektného "partnera" a mnohokrát s ním spolupracovali pri objasňovaní najťažších prípadov,“ povedal vnuk kriminalistu Jozef Šétaffy.
Vraha usvedčil zub
Výnimočné prípady riešil inšpektor aj cez vojnové Vianoce v roku 1940. Sestre biskupa ukradli zlaté hodinky a v obci Závod (okr. Malacky) zavraždili 75-ročnú Teréziu Polákovú. Prípady na prvý pohľad spolu nesúviseli. Počas vyšetrovania krádeže sa vďaka šťastnej náhode a žiarlivosti jedného informátora Šétaffy dozvedel meno babičkinho vraha. „Stalo sa to pri návšteve podozrivej z krádeže hodiniek, keď som cestou navštívil hostinec v obci Závod a tam mi neznámy muž prezradil meno údajného vraha,“ napísal v spomienkach inšpektor. Stopa viedla k Jozefovi Friedlovi, ktorý bol neznámemu informátorovi sokom v láske. V osudný večer ho zo žiarlivosti sledoval a stal sa pritom svedkom zločinu. Friedl a jeho parťák Jaroslav Mrháč vtrhli do domu Terézie a chceli jej ukradnúť 1 300 korún. Babka Mrháča pohrýzla jedným zubom do ruky, a odtlačok ho pri zatýkaní usvedčil. Páchateľ dostal doživotie. Vraždu sa Šétaffymu podarilo vyriešiť od Vianoc do Silvestra.
Smutný osud
Na konci vojny, po zmenách režimu, Šétaffyho aj s manželkou bez súdu a uvedenia dôvodu uväznili. Osobný majetok im zabavili a rozkradli. Ich jedinému synovi sa podarilo ešte predtým ukryť u známych na vidieku. Na slobodu sa dostali až po niekoľkých mesiacoch vďaka známym, ktorí osvedčili ich bezúhonnosť. Legendárny inšpektor Šétaffy neskôr pracoval ako pomocný robotník vo veľkosklade s potravinami a robil aj recepčného a vrátnika. (lab, foto ajš)
Vznikli o ňom kniha aj seriál
Inšpektor Jozef Šétaffy si odkladal všetky novinové články, v ktorých sa o ňom písalo. Ako dôchodca z nich čerpal a niekoľko svojich zaujímavých prípadov spísal do poviedok, ktoré vyšli na prelome 60. až 70. rokov minulého stročia v novinách. Tieto materiály boli použité aj v knižke Lietajúci inšpektor od autorky Nade Schneiderovej a v štvordielnom televíznom seriáli To je váš prípad, Šétaffy, nakrútenom na motívy knihy.