Sľubuje to vo svojom novoročnom prejave, o ktorého obsahu v nedeľu ešte pred večerným odvysielaním informovali nemecké médiá. Nemcov predsedkyňa vlády vyzýva tiež k väčšej súdržnosti v spoločnosti a vzájomnému rešpektu v politickej debate. Sľubuje tiež, že sa bude usilovať o to, aby úspech Nemecka priniesol zmenu k lepšiemu každému z jeho občanov.
"Svet na nás nečaká. Musíme teraz vytvoriť podmienky na to, aby sa Nemecku darilo dobre aj v budúcich desiatich, pätnástich rokoch," uvádza Merkelová v svojom prejave. Okrem väčšej súdržnosti a vzájomnému rešpektu v spoločnosti vyzýva aj k užšej spolupráci medzi európskymi krajinami. "Budúcnosť Nemecka je neoddeliteľne spojená s budúcnosťou Európy.
Dvadsaťsedem štátov v Európe je potrebné viac než kedykoľvek predtým prinútiť k tomu, aby držali spolu ako spoločenstvo," píše sa v predslove kancelárky. Budúci rok pôjde podľa nej okrem iného o to, či budú Európania v globalizovanom svete solidárne a sebevedome presadzovať svoje hodnoty, pracovať na spoločnom hospodárskom úspechu a "dôsledne bojovať za ochranu našich vonkajších hraníc a bezpečnosť občanov". Na tom, aby sa to podarilo, bude podľa Merkelovej Nemecko spolupracovať s Francúzskom.
Nemecko je podľa kancelárky úspešné a sebevedomé, niektorí ľudia majú ale strach a pocit, že úspech krajiny sa nijak neprejavuje na jeho individuálnej situácii. "Oboje je pre mňa podnetom," uviedla s tým, že politici dostali od občanov zadanie postarať sa o potreby všetkých. "Týmto zadaním sa cítim byť viazaná, okrem iného práve pri práci na tom, aby sme pre Nemecko v novom roku rýchlo vytvorili stabilnú vládu," dodala predsedkyňa kresťanských demokratov.
Merkelovej sa po septembrových parlamentných voľbách stále nepodarilo vytvoriť novú koaličnú vládu. Voľby síce vyhrala jej konzervatívna únia CDU/CSU, ale utrpela straty, rovnako ako doterajší koaličný partner, sociálna demokracia (SPD).
Merkelová sa teraz snaží SPD presvedčiť k zotrvaniu v koaličnej vláde. Sociálni demokrati najprv vyjednávanie o novej vláde úplne odmietali a po najhoršom povojnovom volebnom výsledku sa chceli stiahnuť do opozície. Ich postoj sa ale postupne zmenil, keď skrachovali rozhovory o vláde medzi CDU/CSU, slobodnými demokratmi (FDP) a Zelenými.