Vývoj, ktorým Slovensko prešlo po páde totalitného režimu od novembra 1989 bol turbulentný. Sprevádzali ho veľké dejinné zmeny, ktoré našli svoj odraz aj vo vzniku samostatnej Slovenskej republiky, politické reprezentácie riešili nové výzvy, ktoré siahali do všetkých sfér spoločenského aj politického života, vyžadovali si odvahu aj opatrnosť, rozhľadenosť aj rozhodnosť.
"Dnes, keď si pripomíname 25. výročie vzniku Slovenskej republiky, treba zdôrazniť, že pilierom našej štátnosti, je Ústava Slovenskej republiky. Sme rešpektovaným členom Európskej únie, naši občania môžu pohodlne cestovať a žiť v Schengenskom priestore.
Slovenská republika je členom významných svetových organizácií a inštitúcií, a čo vnímam veľmi pozitívne - vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou aj oboma našimi národmi - sú dlhodobo vynikajúce," skonštatoval pri príležitosti dnešného významného dňa predseda NR SR Andrej Danko. Predseda parlamentu zároveň zdôraznil, že Slovenská republika ako štandardný demokratický štát a člen Európskej únie, rieši aktuálne výzvy a plní si svoje záväzky.
"Rozloha našej krajiny je síce malá, ale pracovitosť, nadšenie, odvaha aj energia sú atribúty, ktoré nám v ďalších rokoch pomôžu v rozvoji. Stále však treba mať na pamäti aj slová skúseného politika Winstona Churchilla, o tom, že „národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá budúcnosť". Preto aj záver vyhlásenia predsedu parlamentu Andreja Danka patrí našej minulosti.
"Všetci známi aj menej známi slovenskí rodáci vytvárali krok za krokom, stáročie po stáročí mozaiku nášho národného života, s odkazom na svetové súradnice. Pri zakladaní česko-slovenskej štátnosti zohrala významnú rolu Pittsburská dohoda, ako aj Martinská deklarácia z roku 1918. Sú dôkazom, že sme schopní zjednotiť sa a rozhodovať o svojej štátnosti rozumne. Štát, ktorý začali kreovať kedysi dávno naši dejinní predchodcovia, budeme múdro, prezieravo a so štátnickou rozvážnosťou rozvíjať."