Rozdeleniu Česko-Slovenska predchádzalo množstvo rokovaní, pričom vrcholom bolo zamietnutie návrhu novely zákona o referende z dielne prezidenta Václava Havla. Po víťazstve ODS v Česku a HZDS na Slovensku už o novom usporiadaní republík rozhodovali Václav Klaus s Vladimírom Mečiarom. Nový Čas zmapoval všetkých 25 rokov slovenskej samostatnosti a vybral najväčšie udalosti jednotlivých rokov, ktoré sa Slovákom navždy vryli do pamäte.
1993 - Vznik SR
1. januára vznikla Slovenská republika a prijali sme vlastnú Ústavu. Za prvého prezidenta bol zvolený Michal Kováč, ktorý vzišiel z HZDS a vybral ho parlament.
1994 - Noc dlhých nožov
1995 - Únos Kováča ml.
1996 - Vražda Remiáša
V noci 29. apríla explodovalo na Karloveskej ulici v Bratislave v blízkosti reštaurácie Riviéra auto. Zahynul v ňom mladý, 26-ročný muž, bývalý príslušník kriminálnej polície Róbert Remiáš. V prípade jeho vraždy sa vedie trestné stíhanie, no dodnes nikoho neodsúdili ani neobvinili.
1997 - Zmarené referendum
Referendum o vstupe do Severoatlantickej aliancie zmarila Mečiarova vláda. Na hlasovací lístok nevytlačili otázku o priamej voľbe prezidenta. Do NATO sme vstúpili až v roku 2004.
1999 - Prvý kozmonaut
2000 - Prvá medaila
Sedem rokov od samostatnosti sme sa dostali prvýkrát do finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v ruskom Petrohrade, kde sme prehrali proti Českej republike 3 : 5. Napriek tomu sme získali prvýkrát v ére samostatnosti strieborné medaily. Našich hokejistov vítal v Bratislave dav tisícok nadšených ľudí.
2001 - Voľby do VÚC
Reformou Štefana Nižňanského vzniklo na Slovensku 8 vyšších územných celkov. Slováci si prvýkrát volili županov, posty ovládli ľudia z HZDS. Niektorí sa v čele krajov udržali aj desaťročia. Rekordérom je Milan Belica, ktorý nitrianskemu VÚC bude vládnuť 21 rokov.
2002 - Zlato v hokeji
Slovensko prvýkrát v histórii svojej štátnej samostatnosti získalo titul majstra sveta v hokeji. Zo švédskeho Göteborgu ho priniesli hokejisti pod vedením trénera Jána Filca. Pamätným sa stal gól Petra Bondru vo finále proti Rusku, ktorý padol presne sto sekúnd pred koncom tretej tretiny.
2003 - Pápež na Slovensku
2004 - Vstup do NATO a EÚ
Slovensko po rokoch rokovaní a jedinom úspešnom referende v histórii vstúpilo do Európskej únie. Začali sme využívať všetky výhody na čele s eurofondami, ktoré prispeli k rozvoju Slovenska vo viacerých oblastiach.
2005 - Summit Bush-Putin v Bratislave
V Bratislave rokovali prezidenti Ruska a USA. Bola to prvá návšteva úradujúceho amerického prezidenta v SR.
2006 - Zrútenie lietadla pri Hejciach
2007 - Slovensko vstúpilo do Schengenu
2008 - Báthoryčka
2009 - Prijatie eura
Slovensko sa o polnoci stalo 16. členom eurozóny. Nová mena spôsobila rýchlejší rast cien, ale aj platov. Ekónomovia sľubovali doháňanie západnej Európy v zrýchlenom tempe.
2010 - Futbalisti na MS
2011 - Pád Radičovej
Vláda SDKÚ-SaS-MOST-KDH vydržala necelé dva roky. Napokon ju položilo hlasovanie o eurovale, keďže sa nevedeli zhodnúť na pomoci pre skrachované Grécko. V ďalších voľbách vyhráva Smer, ktorý na štyri roky suverénne ovládol krajinu.
2012 - Odvolanie Bezáka
2013 - Nástup Kotlebu
Šéf fašistickej strany vyhral v župných voľbách a stal sa predsedom Banskobystrického kraja.
2014 - Víťazstvo Kisku
Po 10 rokoch odchádza Ivan Gašparovič a prezidentom sa stáva Andrej Kiska. Fico utŕžil prvú veľkú politickú porážku.
2015 - Zlato pre Sagana
Slovenský cyklista Peter Sagan započal svoju rekordnú sériu a na Majstovstvách sveta v cyklistike získava prvé zlato.
2016 - Fašisti v parlamente
Kotlebova strana ĽS NS získava vo voľbách do Národnej rady viac ako 8 % hlasov a stáva sa tak parlamentnou stranou, s ktorou však ostatné hnutia nespolupracujú.
2017 - Zručenie Mečiarovych amnestií