Napísal ho redaktor Andrew MacDowall pri príležitosti 25. výročia, odkedy sa stala hlavným mestom samostatného Slovenska. Podľa neho v našom hlavnom meste pulzuje život, už dávno nie je len príveskom Viedne, je vhodná na život a je v nej veľa firiem. Pokarhal len dopravu a málo zelene.
Podľa britského novinára Bratislava už dávno nie je v tieni Viedne, Budapešti ani Prahy a konečne sa zbavila komunistickej nálepky. Andrew MacDowall vysvetlil, že jej motorom je rýchlo rastúca ekonomika, veľa technologických spoločností. Ocenil zvýšenie počtu turistov, rozprávkové uličky, bary s dobrými cenami, veľké developerské projekty, prírodu v okolí, ale aj cyklotrasy okolo Petržalky. Centrum je kompaktné, dá sa všade chodiť pešo a práve na histórii si podľa neho Bratislava stavia svoj marketing. Zhodnotil, že ľudia sú tu optimistickí a mesto je dobrým miestom pre život.
Novinár spomína, že za socializmu v hlavnom meste Slovenska vyrástlo veľa panelových bytoviek. „Betónová džungľa v Petržalke bola v 90. rokoch prezývaná Bronx kvôli problémom s drogami,“ píše MacDowall s tým, že už aj tu sa veci zmenili. Tvrdí, že počas 25 rokov sa však z mesta vytratila zeleň. Tiež spomenul zle naplánovaný rozvrh nových stavieb, ktoré zaťažujú inraštruktúru a zhusťujú dopravu. Bratislava je podľa neho jedinou metropolou v EÚ bez parkovacej politiky.
PLUSY A MÍNUSY METROPOLY
Redaktor britského denníka Andrew MacDowall navštívil Bratislavu prvýkrát v roku 2002 a odvtedy ešte párkrát. Naposledy v decembri 2017 práve kvôli článku pre Guardian. Exkluzívne pre Nový Čas odpovedal, čo sa mu tu najviac páčilo a naopak, čo považuje za mínus.
Plusy
+ prekrásna architektúra
+ rozprávkové dláždené uličky Starého Mesta
+ atraktívne mesto s atmosférou
+ očarujúci interiér Primaciálneho paláca
+ výhľady z chodníkov okolo Hradu
+ fascinujúca história
+ Humellovo múzeum s jeho muzikou
+ ohromní mladí, talentovaní a ambiciózni ľudia
Mínusy
- veľká hanba je zbúranie židovskej časti a židovskej synagógy pre výstavbu Mosta SNP a Staromestskej ulice, čo sa spomína v každej knihe a diskusii o meste
Katarína Nádaská,
historička a etnologička
- Počas socializmu bolo mesto pochmúrne a šedivé, historické budovy sa neopravovali. Zmeny prišli po roku 1989. Zrevitalizoval sa Hrad, až na sporné podzemné garáže. Bratislava sa stala mestom kociek, lebo väčšina stavieb, ktoré tu vyrástli vďaka bohatým developerom, sú budovy pripomínajúce skleníky. Nábrežie Dunaja je zrevitalizované, ľudia ho využívajú. Nenaplnilo očakávania, no je to niečo nové. Ústup zelene pokračuje, vyrubujú sa stromy a nových sa sadí menej. Mesto sa za 25 rokov veľmi zmenilo, množstvo budov zmenilo panorámu mesta, ale je otázne, či k lepšiemu. Bratislava bola kedysi krásavicou na Dunaji, dnes je skôr bradavicou na Dunaji.