Všetci ale skončili paralyzovaní v miestnej nemocnici so záchvatmi kŕčov a halucináciami. Zásielka bola určená niekomu inému a podľa austrálskych úradov išlo o liek, ktorý sa používa pri nevoľnosti v dopravných prostriedkoch.
V dome, ktorý obývali mladí cestovatelia, záchranná služba zasahovala v utorok večer. Sedem mladých mužov a dve ženy vo veku 21 až 25 rokov tam po šnupaní ležali v bezvedomí, alebo sa tomuto stavu blížili. Do nemocnice boli prijatí v kritickom stave; dvaja Francúzi a jeden Nemec sú stále hospitalizovaní. "Niektorí z nich by bez zásahu lekárov neprežili," povedal denníku West Australian lekár David McCutcheon. "Mali halucinácie, zrýchlený tep a u niektorých musel byť pre ich záchranu navodený umelý spánok," povedal ďalej doktor.
Polícia informovala, že prášok podľa testu obsahoval skopolamín, čo je alkaloid, ktorý sa v malých dávkach používa ako sedatívum a ako liek proti bolestiam. Jeden z postihnutých cestovateľov povedal, že balíček na ich adresu doručila pošta niekomu, kto už tam nebýva. Obyvatelia domu balíček otvorili a v domnení, že to je kokaín, rozdelili jeho obsah na deväť dielov, ktoré vyšnupali. Liek ich hneď paralyzoval, takže neboli schopní privolať pomoc. "Boli sme bezmocní, nedokázali sme nič urobiť," vysvetľuje jeden z cestovateľov, Talian Simone. Jedinou záchranou bol ďalší spolubývajúci, ktorý sa vrátil domov a privolal záchrannú službu.
Sa skopolaminom ako s drogou vhodnou k výsluchom experimentoval aj nacistický "anjel smrti" Josef Mengele, pripomína agentúra Reuters. Podľa niektorých českých historikov sa skopolamin používal aj počas politických procesov v 50. rokoch minulého storočia. Tí, ktorí liek skonzumujú, si zvyčajne nič nepamätajú. Svet zločinu preto skopolamin využíva napríklad pri páchaní lúpeží, znásilňovaní a únosoch. V Kolumbii býva s týmto prípravkom spájaných 50 000 zločinov ročne, uviedol server BBC.