Toto nariadenie bude platiť, pokiaľ Pakistan dostatočne nezasiahne proti fundamentalistickému hnutiu Taliban a členom teroristickej siete Hakkáníovcov, ktoré Washington obviňuje z destabilizácie regiónu, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters.
Hovorkyňa ministerstva Heather Nauertová na tlačovom brífingu konkrétnu sumu, o ktorú pôjde, špecifikovať odmietla. Rezort podľa nej stále vyhodnocuje konkrétne typy pomoci, na ktoré sa dané rozhodnutie vzťahuje. Pokiaľ však Islamabad podnikne proti týmto skupinám rozhodné kroky, pomoc bude obnovená.
"Potvrdzujeme, že pozastavujeme pomoc v oblasti bezpečnosti iba pre Pakistan. A to na obdobie, pokiaľ pakistanská vláda nepodnikne rozhodné kroky proti skupinám vrátane afganského Talibanu a siete Hakkáníovcov," oznámila hovorkyňa. Tieto skupiny podľa Spojených štátov "destabilizujú región a cielia na amerických vojakov". Americká diplomacia tiež vo štvrtok obvinila Pakistan z niekoľkonásobného porušenia náboženskej slobody. Washington umiestnil Islamabad na zvláštny zoznam. Agentúra AP doplnila, že z tohto kroku konkrétne opatrenia neplynú.
Americký prezident Donald Trump v jednom zo svojich prvých tweetov v roku 2018 obvinil túto ázijskú krajinu, že za miliardy dolárov poskytnutých za uplynulých 15 rokov dostali Spojené štáty na oplátku len lži a boli oklamané. "Spojené štáty počas uplynulých 15 rokov pochabo pomohli Pakistanu viac ako 33 miliardami dolárov a nedostali nič iné než lži a klamstvá," napísal Trump. Podľa neho si v Pakistane myslia, že americkí politici sú "hlupáci". Vládu v Islamabade znovu obvinil, že poskytuje "bezpečné útočisko" teroristom, ktorých USA hľadajú v Afganistane. "Nikdy viac!" zdôraznil Trump.
Vzťahy medzi USA a Pakistanom sú v súčasnosti mimoriadne napäté. Trump ostro kritizoval Pakistan aj vlani v auguste pri predstavovaní svojej novej stratégie pre Afganistan a pohrozil tvrdými opatreniami, ak vláda a armáda na pakistanskom území konečne nezasiahnu proti povstalcom z Talibanu a členom teroristickej siete Hakkáníovcov.