"Kto odmieta židovský život v Nemecku, alebo spochybňuje právo Izraela na existenciu, pre toho nesmie byť v našej krajine miesto," uvádza sa v návrhu zákona, ktorý CDU/CSU chcú predložiť v Spolkovom sneme pred 27. januárom, na ktorý pripadá Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Tieto konzervatívne strany chcú, aby spolková vláda viac tlačila na vlády jednotlivých krajín, aby dôsledne využívali možnosti zákonov o podmienkach pobytu migrantov a vyhosťovali tých cudzincov, ktorí navádzajú k antisemitizmu. "Musíme rozhodne zakročiť proti antisemitizmu u migrantov s arabskými koreňmi," povedal denníku Die Welt Stephan Harbarth z CDU.
Proti importovanému antisemitizmu musia byť nasadené preventívne aj "všetky represívne prostriedky, vrátane možnosti vyhostenia", uviedol Harbarth. Týždenník Der Spiegel na svojich internetových stránkach pripomína, že na začiatku tejto debaty stáli demonštrácie v Berlíne, ktoré vyvolalo rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. OSN aj Európska únia považujú východný Jeruzalem za Izraelom protiprávne obsadené územie.
Trumpovo rozhodnutie vyvolalo vlnu protestov. Pred Braniborskou bránou v Berlíne demonštranti zapálili vlajku s Dávidovou hviezdou. Židovské organizácie pôsobiace v Nemecku však poukazujú na to, že antisemitských výrokov a výpadov pribúdalo už pred Trumpovým rozhodnutím a že stále častejšie za nimi stoja prisťahovalci s arabskými koreňmi.