Svoj výnimočný talent predviedol vo viac ako 200 filmoch a 60 seriáloch. Nadovšetko však miloval aj živý kontakt s publikom. Na divadelných doskách stvárnil desiatky postáv. Jeho unikátny talent mu nekládol medze a Labuda sa dokázal verne vžiť do akéhokovek scenára.
Hoci teraz celé Slovensko smúti, jeho vrúcne srdce ostane navždy tĺcť v stvárnených rolách. Pripomeňme si jeho legendárne snímky.
Vesničko má středisková (1985)
Žáner: komédia
Rola: šofér družstevného nákladiaku Pávek
Komédia Vesničko má středisková patrí k najlepším dielam československej kinematografie a dokonca bola nominovaná na amerického Oscara. Marián Labuda st. (†73) ako šofér družstevného nákladiaku Karel Pávek a János Bán (62) v roli mentálne zaostalého závozníka Otíka Rákosníka spoločne stvárnili legendárnu duo. Nezabudnuteľná dvojica s aktovkami, termoskami, kráčajúca v rovnakom rytme divákov baví už vyše 30 rokov.
Pacho, hybský zbojník (1975)
Žáner: komédia
Rola: Gróf Erdődy
Legendárny dialóg Mariána Labudu († 73) s Jozefom Krónerom († 73), keď sa v lese naťahovali o bičík, divákov zabáva aj po rokoch. Dokonale odzrkadľuje vzťah medzi hlavnými postavami v slovenskej komédii o legendárnom hybskom zbojníkovi Pachovi. Ten síce nieje urastený sympaťák ako Jánošík, ale rovnako bohatým berie a chudobným dáva. Labuda si zahral postavu grófa Erdödy, ktorý bol Pachovi neustále v pätách a pokúšal sa ho zavrieť do žalára.
Známy dialóg z filmu:
gróf Erdödy: „Daj sem bičík!“
Pacho: „Nedám bičík.“
gróf Erdödy: „Daj sem bičík!“
Pacho: „R*ť Paľovu!“
Tiso (2005)
Rola: Jozef Tiso
Bravúrny herec Marián Labuda st. († 73) v monodráme Tiso stvárnil hlavnú postavu - kňaza a jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu Dr. Jozefa Tisa. Ide o spoveď muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Inscenácia Tiso získala 4 ceny Dosky 2005 a stala sa najlepšou inscenáciou sezóny 2004-2005.
Krajčírky (2002)
Rola: Ivan Romanovič Čebutykin
Mariána Labudu si diváci pamätajú aj ako Leona v predstavení Jeana- Clauda Grumberga Krajčírky. Labuda si v divadelnej hre zahral dobromyseľného majiteľa krajčírskej dielne z obdobia rokov 1945 - 1952.