Mladá rodinka vzala svoju dcérku Johanku (3) na svah, aby sa naučila lyžovať. Namiesto toho tam však navždy prišla o mamičku, ktorá po páde na zľadovatenom svahu narazila do stĺpa vleku a na mieste zomrela. Mladá rodinka sa v sobotu vybrala na lyžovačku do Bachledovej doliny aj s malou dcérkou Johankou (3).
Výlet sa však zmenil na obrovskú tragédiu. Lucia šla na vleku aj s dcérkou a jej manžel išiel pred nimi. Vypla sa jej lyža, a tak pustila kotvu a zastala. „Manžel zišiel za ňou, zobral dieťa a išli sa ďalej lyžovať. Ona si vypla druhú lyžu a na lyžiarkach sa chcela spustiť dolu po lyžu. Sneh vedľa vleku bol však zmrznutý a ona nekontrolovateľne letela dolu. Nešťastne narazila do podpery prvého stĺpa vleku a ostala tam ležať,“ opísal hrozivý pád očitý svedok.
Boj o život
Lucii pribehli na pomoc lyžiari aj záchranári. „Do 2 - 3 minút som bol pri nej. Žena bola v bezvedomí, tak som začal s resuscitáciou,“ povedal dobrovoľný záchranár Ľuboš Fabián, ktorý sa snažil Luciu oživiť, kým neprišiel záchranný vrtuľník. „Po vysadení lekárky s pomocou palubného navijaka k zranenej lyžiarke pokračovala lekárka leteckých záchranárov v rozšírenej resuscitáciíi. Aj napriek veľkej snahe však pacientka svojim rozsiahlym poraneniam vnútorných orgánov, žiaľ, podľahla,“ uviedla Zuzana Hopjaková, hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej služby ATE.
Luciin manžel František tak v okamihu zostal s dcérkou navždy sám. Mali toľko spoločných plánov, toľko túžob a nesplnených snov. Obaja milovali prírodu a chceli tejto láske učiť aj Johanku. Ich prvý spoločný lyžiarsky výlet však rodinu tragicky rozdelil. Ich milovaná manželka a mama bude navždy pozerať na všetky ich spoločné výlety už len z neba.
Podľa horského záchranára Jara Švorca býva dráha vleku vždy extrémne vyšmýkaná. „V tomto prípade sa k tomu pridala hmla, čo z tvrdého snehu vytváralo klzký ľad. Je otázne, či mali byť podpery vleku obalené bezpečnostnou penou. Sú úplne mimo lyžiarskej trate a dosť ďaleko od dráhy lyžiarskeho vleku. Určite však, ak by na nich bola ochrana, by jej pád nedopadol takto tragicky,“ myslí si Švorc.
K žiakom sa už nevráti
Celá rodina k tragédii len ťažko nachádza slová. Lucia bola plná života, stále sa usmievala, bola skvelá učiteľka a deti ju zbožňovali. Pedagógovia zo Základnej školy G. Bethlena v Nových Zámkoch len ťažko veria tomu, čo sa udialo. „Správa nás zasiahla nečakane a bolesť je obrovská. Bola mojou najlepšou učiteľkou, kolegyňou a kamarátkou v jednej osobe. Je mi to nesmierne ľúto,“ vyjadrila svoj žiaľ riaditeľka školy Iveta Rajčániová, ktorú teraz čaká jedna z najťažších úloh - povedať žiakom, že ich milovaná učiteľka už nikdy nepríde.
Na čo si treba na svahu dávať pozor
Jaro Švorc, predseda dobrovoľného zboru Horskej záchrannej služby
- Lyžiarky nie sú určené na dlhodobú chôdzu a pohyb po strmom svahu, okrem špeciálnych skialpinistických lyžiarok. Človek po vypnutí lyží na svahu má chvíľu tendenciu ešte koordinovať pohyb, akoby stál na lyžiach.
- Lyžiar, ak sa na vleku predčasne vypne, by sa nemal pohybovať v dráhe vleku, ale ísť na bezpečné miesto, kde sa dokáže pohybovať a neohrozuje iných.
- Pohyb lyžiara bez lyží na svahu by mal byť čo najkratší a na nevyhnutne obmedzenom priestore. Ak musí zísť pešo celým svahom, mal by ísť po jeho upravenom okraji.
- Každý by mal zvážiť svoje fyzické schopnosti a nepreceňovať sa.
- Pri páde sa snažiť čo najrýchlejšie sa zastaviť - palicami, rukami, lyžiarkami. Vaša hmotnosť, klzký strmý svah a zväčšujúca sa rýchlosť robia pád nezvládnuteľným a nezastaviteľným.