Obaja písali o téme utečencov z moslimského menšinového etnika Rohingovia. K prepusteniu novinárov vyzvala Barmu už skôr Európska únia, americký minister zahraničia Rex Tillerson a ďalší vysokí západní činitelia.
Tjo Sou U a twa Lone boli zatknutí 12. decembra na predmestí najväčšieho barmského mesta Rangún krátko potom, čo sa zišli s dvoma policajtmi. Tí pôsobili v barmskom Arakanskom štáte, kde sú bezpečnostné zložky obviňované z porušovania ľudských práv proti Rohingom. Pred násilnosťami utieklo od augusta z Barmy do susedného Bangladéša na 650.000 Rohingov.
Barmská prokuratúra uviedla, že novinári nelegálne získali od policajtov "významné tajné vládne dokumenty vzťahujúce sa k Arakanského štátu a bezpečnostným silám s cieľom zdieľať ich so zahraničnými médiami". Policajti boli tiež zatknutí.
Obhajca novinárov Than Zo Aun vyhlásil, že vyzval na okamžité prepustenie svojich klientov na kauciu. Sudca to ale odmietol s tým, že žiadosť preskúma a rozhodne pri ďalšom rokovaní, ktoré sa uskutoční 23. januára. "Od verdiktu sme stále ďaleko," povedal obhajca.
Pred súdnou budovou sa na protest proti zadržaniu svojich kolegov zhromaždilo niekoľko desiatok novinárov odetých v čiernom. Organizácia pre ľudské práva kritizuje novú barmskú civilnú vládu vedenú nositeľkou Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij, že naďalej používa zákony z koloniálnej éry na zastrašovanie a zatýkanie žurnalistov.
Šéfredaktor agentúry Reuters Stephen Adler uviedol, že stíhanie novinárov je "bezostyšným a bezdôvodným útokom na slobodu tlače". "Naši kolegovia by mali mať možnosť vrátiť sa k svojej práci a naďalej informovať o dianí v Barme," vyhlásil Adler.
Medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc v decembri odhadla, že počas jedného mesiaca po tom, čo barmská armáda začala 25. augusta v Arakanskom štáte proti Rohingom rozsiahle ťahanie, bolo zabitých najmenej 6700 Rohingov. Barmské úrady hovoria iba o 400 mŕtvych.