Tamojší úradníci totiž zaviedli nový režim, vďaka ktorému sa po pravidelnom rokovaní môžu politici vyhnúť otázkam novinárov. Ministri tak nebudú nútení komentovať často nepríjemné témy, ktoré sa v ich rezortoch objavujú.
Z miest, kde boli novinári doposiaľ zvyknutí čakať na ministrov, sa stali miesta, kam sa tak ľahko nedostanú. Na chodbe totiž pribudli zábrany v podobe stĺpikov s lanami, ktoré strážia ochrankári a oddeľujú priestor, kde sa môžu novinári pohybovať. Politici tak po novom pripomínajú skôr výstavné exponáty ako volených zástupcov ľudu. Doterajší zvyk zastaviť si príslušného ministra a pýtať sa ho na aktuálne informácie totiž zostáva len na vôli samotných politikov – či sa pristavia, alebo prejdú bez povšimnutia do zaparkovanej limuzíny.
Úrad vlády vysvetľuje, že za všetkým je sprísnenie tzv. režimových opatrení a bezpečnosť. Politický analytik Eduard Chmelár si myslí, že podmienky na prácu novinárov sa stále zhoršujú. „Politici vždy budú skúšať, čo si môžu dovoliť,“ povedal. V minulosti sa podobnými opatreniami preslávil expredseda Národnej rady Pavol Paška, ktorý zakázal novinárom vstup do parlamentného bufetu aj na výbory. Neskôr sa tieto opatrenia zjemnili.
Čo si myslíte o nových zábranách?
- Vidíte, že ich nevyužívam, ale sú pekné.
- Neprekáža mi to. Je to aj o nás, aby sme sa naučili s vami komunikovať.
- Zo zahraničia som na to zvyknutá. V Bruseli je to tak bez ohľadu na to. Chodila som za vami, keď tu tie šnúry neboli a chodím aj teraz, keď sú. Myslím si, že nebudeme mať problém s komunikáciou.