Podľa neho je ubytovňa v katastrofálnom stave a tento pohľad nie je neobvyklý. Ubytovňa je v katastrofálnom stave. Jej manažér Vratko Šüdi tvrdí, že robia všetko preto, aby potkanom zabránili dostať sa do budovy.
Hovorí, že na ubytovni prebieha renovácia podhľadov a miest, kde je čo i len teoretická možnosť infiltrácie hlodavcami. „Hlodavce sa vo všeobecnosti na zimné obdobie snažia dostať do teplých ľudských obydlí (ubytovne, penzióny či hotely nevynímajúc). A my proti týmto ich snahám robíme pravidelné protiopatrenia za pomoci externej profesionálnej deratizačnej služby,“ uzavrel Šüdi.
Najčastejšie choroby hlodavcov prenosné na človeka:
Listerióza - príznaky sú podobné ako v prípade chrípky, pri neliečení môže zasiahnuť niektoré orgány. Na preliečenie sú potrebné antibiotiká.
Mor - v minulosti boli práve potkany prenášačom moru. Za posledné desaťročia však u nás nie je známy prípad prenosu moru na človeka.
Besnota - môžu ju prenášať aj drobné hlodavce, treba si dávať pozor, aby hlodavec človeka nepohrýzol.
Zápal mozgových blán - niektoré hlodavce patria medzi hostiteľov kliešťov. Ak je niektorý kliešť nositeľom ochorenia, môže sa stať, že jeho krvou sa môže človek nakaziť.
Potkany sú inteligentné, hovorí deratizér Tomáš Petro
S akým najväčším počtom potkanov ste sa pri práci stretli?
Po ukončení jednej z akcii som sumarizoval, že tam bolo nájdených uhynutých cca 140ks čo je enormné číslo. Avšak kolegovia z východu ma presvedčili o tom, že to je stále nič že, pretože v nemenovanej časti Košíc sa potkany rátajú na tisíce.
Sú potkany naozaj také inteligentné, ako sa hovorí?
Moje skúsenosti s potkanmi sú na počudovanie pozitívne, najradšej mám milú príhodu, ktorá sa mi stala pomerne nedávno. Keď som potkanom nachystal pasce, mohol som na vlastné oči sledovať ako jeden dovliekol kus dreva, ktorý následne do pasce vtlačil, zobral si návnadu a ušiel.
Prečo sa potkany tlačia do domov?
Po oteplení majú tendenciu pohybovať sa v okolí ľudských obydlí, napríklad v rodinných domoch, najčastejšie poškodia izoláciu domu alebo vstup kanalizácie. Ďalej rozhrýzajú káble a poškodzujú úrodu. V bytoch a činžiakoch ničia hlavne uskladnené veci v pivniciach, tam špinia spoločné priestory a zakladajú kolónie a hniezda.
Aké najväčších škody potkany na Slovensku spôsobili?
Najväčšie škody, ktoré som doposiaľ dokázal zaznamenať, bolo poškodenie elektroinštalácie na kompresore v jednej fabrike, ktorej oprava stála viac ako 15 000 €. Tento problém následne spôsobil niekoľkodňovú odstávku. Ďalšou bola škoda, keď počas zimy prehrýzli káble na čisto nových kombajnoch a v servise bolo potrebné prekáblovať celú elektroinštaláciu.