Po kritike z viacerých strán sa ozvali priamo dotknutí redaktori. Rade RTVS, ktorá kontroluje vysielanie rádiotelevízie aj jej šéfa Jaroslava Rezníka (51), adresovali list, v ktorom oznamujú, že z rozhodnutia riaditeľa sú sklamaní a zrušenie Reportérov Rezník odôvodnil nekorektnými tvrdeniami.
Reportéri sa vo vysielaní RTVS objavujú dlhé roky. Rezníkovi sa nepozdával formát, a tak sa ich rozhodol „pozastaviť“ a redaktorov presunul do inej relácie Občan za dverami. Dôvodov vraj bolo viacero. „Základný je ten, že svojou kvalitou nezodpovedala nárokom, aké má relácia tohto typu spĺňať - témami ani ich spracovaním,“ vysvetľovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková s tým, že v reportážach sa vyskytovalo mnoho faktografických chýb, čo generovalo stále vyšší počet oprávnených sťažností a žalôb.
Vysvetlenie rozzúrilo samotných reportérov, ktorí reláciu pripravovali na čele s Pavlom Fejérom. „Toto rozhodnutie nás zaskočilo, sklamalo a nesúhlasíme s ním. Zdôrazňujeme pritom, že spomínané rozhodnutie nám riaditeľ oznámil na vôbec prvom oficiálnom stretnutí s redakciou relácie Reportéri po svojom zvolení do funkcie,“ znie stanovisko Reportérov. Zároveň tvrdia, že dôvody, ktoré poskytol Rezník, nie sú správne. „Medializované tvrdenia považujeme za nekorektné a faktmi nepodložené,“ dodávajú a žiadajú Radu RTVS, aby prehodnotila rozhodnutie Rezníka.
Riaditeľ sa ku vlastnej kritike vyjadrovať nechcel. „Keďže otvorený list adresovali Rade RTVS, vedenie RTVS so svojím stanoviskom oboznámi najskôr radu,“ povedala Rusnáková. Nový Čas zisťoval, koľko sťažností a žalôb je vedených v súvislosti s kontroverznou reláciou. Rada pre vysielanie a retransmisiu za posledné dva roky eviduje 9 sťažností na jednotlivé reportáže v Reportéroch. Dve z toho sú neuzatvorené, pri jednej udelila sankciu pre porušenie zákona, ostatné boli vyhodnotené ako neopodstatnené. Vážnejšie však znie štatistika priamo z RTVS. „V súčasnosti prebieha v súvislosti s odvysielanými reportážami relácie Reportéri 13 súdnych konaní. Suma, ktorú si žalobcovia uplatňujú voči RTVS, je okolo 3,5 milióna eur,“ dodáva Rusnáková.
Reportérov po zverejnení listu podporilo aj viacero redaktorov Správ RTVS. Medzi nimi je aj Zuzana Kovačič Hanzelová. „Reportéri RTVS majú aj moju podporu. V časoch, keď robiť investigatívu je príliš drahé a rizikové pre súkromné médiá, by na ňu tie verejnoprávne podľa mňa nemali rezignovať,“ povedala Novému Času. Len nedávno pritom Rezníkov krok kritizoval aj minister kultúry Marek Maďarič, ktorý povedal, že „z toho nemá dobrý pocit a generálny riaditeľ by mal situáciu čo najskôr upokojiť“.
Čo vyčítajú Rezníkovi
- Toto rozhodnutie nás zaskočilo, sklamalo a nesúhlasíme s ním.
- Spomínané rozhodnutie nám riaditeľ oznámil na vôbec prvom oficiálnom stretnutí s redakciou relácie Reportéri.
- Medializované tvrdenia o pozastavení relácie považujeme za nekorektné a faktmi nepodložené.
- Reportéri ako posledná investigatívna relácia na slovenskom trhu má svoje nezastupiteľné miesto.
- Pozastavenie relácie Reportéri môže ohroziť napĺňanie úloh verejnej služby RTVS.
- Zo strany nového vedenia absentovala koncepcia či návrhy na zmeny v doterajšom fungovaní relácie.